Zełenski ogłosił utworzenie narodowej linii lotniczej – Ukrainian National Airlines

Ukraina będzie miała państwową linię lotniczą – Ukrainian National Airlines (UNA) – Ukraińskie Narodowe Linie Lotnicze. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas forum „Wielkie Budownictwo: Lotnictwo. Turystyka”.

„Zawsze mówiłem, że istnieje duże zapotrzebowanie na projekty, które zszywają Ukrainę. Dziś oddajemy światu ideę samolotu europejskiego. Teraz jest to nasze wspólne „Marzenie”, ukraińska „Mrija” i wspólna „Mrija” z naszymi kolegami z Europy” – powiedział Prezydent Ukrainy.

Zełenski zapewnił, że Ukraina jest gotowa inwestować we flotę powietrzną, obciążać ukraińskich producentów i angażować światowych liderów we wspólne projekty budowy samolotów. Dodał, że w tym roku dla Ukrainy budowane są trzy samoloty.

„Mamy wszelkie możliwości produkcji masowej, aż po kompleksowe wsparcie posprzedażowe” – powiedział Prezydent.

Według niego trwają negocjacje z zachodnimi kolegami w sprawie stworzenia nowoczesnego hubu lotniczego na Ukrainie „w celu modernizacji samolotów pasażerskich na samoloty towarowe”. Ukraina ma też potwierdzenie ekonomicznej wykonalności utworzenia narodowej linii lotniczej od francuskich konsultantów.

Podkreślił, że stworzenie państwowego przewoźnika lotniczego to nie tylko kwestia zwiększenia ruchu lotniczego, ale także „kwestia statusu, wizerunku, prestiżu naszego państwa”.

Podczas forum Minister Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow i Wiceprezes Airbus Kimon Sotiropoulos podpisali memorandum o porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Ukrainy a Airbusem w sprawie zamiaru współpracy przy tworzeniu narodowej linii lotniczej.

„Oprócz obietnic przechodzimy do praktycznej realizacji – to nasz narodowy przewoźnik lotniczy, dziś oficjalnie rozpocznie się jego tworzenie. Jesteśmy gotowi inwestować we flotę powietrzną, ładować ukraińskich producentów i angażować światowych liderów we wspólne projekty budowy samolotów” – podkreślił prezydent.

Według Wołodymyra Zełenskiego robocza nazwa przyszłej spółki to Ukrainian National Airlines (UNA, „Ukraińskie Linie Lotnicze”). Francuscy konsultanci potwierdzają już ekonomiczną wykonalność tego projektu.

Jednocześnie, według niego, dziś Ukraina inwestuje miliardy hrywien w modernizację regionalnych lotnisk, w budowę nowych pasów startowych i terminali w Czerniowcach, Równem, Żytomierzu, Krzywym Rogu, Kijowie, Dnieprze, Charkowie, Zaporożu, Odesie , Chersonie, Winnicy i Połtawie.

Przypomnijmy, że premier Ukrainy Denis Szmygal polecił znaleźć możliwości obniżenia kosztów transportu lotniczego na Ukrainie. To, zdaniem urzędnika, da impuls do rozwoju turystyki i gospodarki.

A w kwietniu 2020 r. prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że chce stworzyć nowoczesną państwową linię lotniczą z flotą ukraińską.

Źródło: ЕП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Amerykański niszczyciel rakietowy wszedł na Morze Czarne

pt. lis 26 , 2021
Niszczyciel rakietowy Arleigh Burke amerykańskiej marynarki wojennej wszedł do Morza Czarnego. Okręt, wraz z sojusznikami i partnerami NATO, zapewni bezpieczeństwo w regionie, jak informuje służba prasowa Marynarki Wojennej USA. „Niszczyciel rakietowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Arleigh Burke (DDG 51) wszedł na Morze Czarne w ramach zaplanowanego patrolu” – czytamy w […]