MSZ: Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Zbigniewa Raua

Sytuacja na Ukrainie i w Etiopii były głównymi tematami poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE.

Oprócz dyskusji we własnym gronie ministrowie rozmawiali także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą. W ramach dyskusji o sprawach bieżących ministrowie omówili także m.in. sytuację w Mjanmie, Mozambiku, Gruzji, Rosji i na Białorusi.

W wypowiedzi na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie szef polskiej dyplomacji nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Kijowie (8 kwietnia br.), która odbyła się w sytuacji narastającej presji wojskowej ze strony Rosji. Minister Rau zaapelował o podjęcie przez UE konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia oraz przygotowanie przez UE scenariuszy możliwych działań w przypadku dalszej eskalacji ze strony Rosji. Przypomniał także o potrzebie konsekwentnej realizacji przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu.

MSZ popiera pomysł Platformy Krymskiej

W dyskusji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą minister Rau wyraził solidarność z Kijowem i poparcie dla nienaruszalności integralności terytorialnej Ukrainy. Zapewnił o poparciu dla ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej (w której inauguracyjnym szczycie w sierpniu br. weźmie udział prezydent Andrzej Duda), pytając jednocześnie o los pozostających pod okupacją rosyjską obywateli Ukrainy narodowości krymskotatarskiej. W dyskusji na temat sytuacji w Rosji szef polskiej dyplomacji przyłączył się do apelu innych państw członkowskich o działania UE na rzecz Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia w kolonii karnej dramatycznie się pogarsza.

Wyraził także solidarność z Czechami, które wydaliły grupę dyplomatów rosyjskich w reakcji na rezultaty śledztwa wskazującego na ich odpowiedzialność za wybuch składu amunicji na terenie kraju w 2014 r. W dyskusji poświęconej wydarzeniom na Białorusi minister Rau zwrócił uwagę na kontynuację represji ze strony władz wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, i zaapelował o unijną solidarność w tej kwestii.

Szef polskiego MSZ przypomniał również o oczekiwanej prezentacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który byłby konkretnym i potrzebnym sygnałem dla społeczeństwa walczącego o demokratyczną zmianę.

Podczas poniedziałkowego spotkania w formule zdalnej ministrowie omówili także bieżącą sytuację w Etiopii i zgodzili się, że konieczna jest większa presja ze strony UE na tamtejsze władze w celu deeskalacji konfliktu, także w aspekcie dostępu do wsparcia budżetowego. Szef polskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie skalą naruszeń praw człowieka w prowincji Tigraj i wskazał na konieczność zapewnienia przez władze etiopskie dostępu do niezbędnej pomocy humanitarnej dla potrzebujących. Wskazał też na zasadność przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni przeciwko ludności cywilnej i naruszeń praw człowieka.

Źródło: (PAP) kom/ mro/ par/

Fot. PolandMFA/Flickr

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełenski wystąpił z odezwą do narodu. Zaprosił Putina na spotkanie w Donbasie

wt. kw. 20 , 2021
We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z orędziem do narodu. Podkreślił w nim, że kraj ma wsparcie krajów Zachodu i NATO, które są gotowe wesprzeć Ukrainę finansowo, jak i nałożyć ostrzejsze sankcje na Rosję. – Wszyscy musimy zrozumieć, co się dzieje i co musimy zrobić. (…) Duża liczba wojsk […]