MKiŚ: procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

Michał Kurtyka chce włączenia PGNiG w certyfikację Nord Stream 2

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka skomentował wniosek PGNiG o włączenie spółki do postępowania certyfikującego Nord Stream 2.

„Z zadowoleniem przyjąłem informację, że spółki z GK PGNiG złożyły wniosek o włączenie ich do postępowania certyfikującego Nord Stream 2” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, komentując działania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz PGNiG Supply&Trading (PST), związane z przystąpieniem przez nie do postępowania administracyjnego, toczącego się przed niemieckim organem regulacyjnym ds. energetyki (niem. Bundesnetzagentur).

Czytaj również: Rosja chce ukończyć Nord Stream 2 do końca roku: zostało 100 km

Procedura certyfikacji wynika bezpośrednio z przepisów prawa europejskiego i ma zapewniać niezależność operatora gazociągu od spółek zajmujących się m.in. obrotem gazem ziemnym. Certyfikowany podmiot ma obowiązek zapewnienia równej konkurencyjności dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku, jak również określania opłat związanych z użytkowaniem gazociągu na transparentnych i uczciwych zasadach.

W ocenie PGNiG i PST, Nord Stream 2 nie daje gwarancji należytej realizacji zasad wynikających z legislacji europejskiej, przede wszystkim z tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Już sam fakt, że właściciel infrastruktury Nord Stream 2 wystąpił o certyfikację modelu operowania gazociągiem, która w najsłabszy sposób chroni uczestników rynku, budzi obawy. Co więcej, wątpliwości budzi możliwość przyjęcia takiego modelu operatorstwa na tym gazociągu, zważywszy, że nie został on oddany do użytkowania przed datą wskazaną w przepisach UE.

„Niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze liczne kontrowersje związane z gazociągiem, jak również niedawną sprawę antymonopolową prowadzoną przeciwko właścicielowi Nord Stream 2 – Gazpromowi, powinien dążyć do jak najpełniejszego zagwarantowania konkurencji. Polska będzie wykorzystywała wszelkie dostępne środki, aby zapewnić pełną wykonalność przepisów europejskich na infrastrukturze importowej do UE, w tym, na gazociągu Nord Stream 2” – zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska.

Źródło: PAP

Fot: UNclimatechange / Flickr

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Białorusi zabraknie... IQOS'ów. Przyczyną unijne sankcje

sob. sie 7 , 2021
Na fali zachodnich sankcji Białorusini stracą dostęp do podgrzewaczy tytoniu IQOS produkowanego przez koncern Philip Morris. Firma zdecydowała, że od trzeciego kwartału 2021 zaprzestaje sprzedaży systemów podgrzewania tytoniu IQOS w Białorusi. Jak poinformowała w komunikacie prasowym jej produkty osiągnęły w Q2 7% sprzedaży w Mińsku. Czytaj również: UE wprowadza sankcje […]
Philip Morris wycofa sprzedaż podgrzewaczy IQOS z Białorusi w trzecim kwartale 2021