Zełenski i Trudeau wzięli udział w wideokonferencji liderów G7

Po rozmowach dwustronnych w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau wzięli udział w wideokonferencji liderów G7.

Na wstępnie prezydent Ukrainy podziękował za zorganizowanie tego szczytu kanclerzowi federalnemu Niemiec, przewodniczącemu G7, Olafowi Scholzowi.

– Wierzę, że taki szczyt jak dziś z udziałem Ukrainy jest dowodem na to, że wolny świat jest zdeterminowany nie tylko do obrony wolności, ale także do zwycięstwa, tak jak zrobił to 77 lat temu. W imieniu całego narodu ukraińskiego jestem wdzięczny przywódcom Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii. Jestem wdzięczny Unii Europejskiej i oczywiście premierowi Kanady za tę solidarność z nami – powiedział Wołodymyr Zełenski po szczycie G7.

Według niego przywódcy G7 uzgodnili specjalną deklarację szczytową, w której podkreślono historyczną solidarność uczestniczących krajów i ich gotowość do współpracy do czasu przywrócenia bezpieczeństwa i przestrzegania prawa międzynarodowego dla Ukrainy i całej Europy.

Ponadto, jak zauważył prezydent Ukrainy, na spotkaniu G7 zaproponowano konkretne narzędzia potrzebne teraz Ukrainie i wszystkim na świecie, „którzy cenią sobie wolność, demokrację i niezależność”.

– Po pierwsze to nowe kroki w zakresie wsparcia obronnego Ukrainy. Bo to na polu bitwy rozstrzyga się los wolności w Europie. Po drugie, podkreślono potrzebę nowych sankcji wobec Rosji, ponieważ wojna na naszej ziemi trwa, co oznacza, że ​​istniejące sankcje nie wystarczą. Po trzecie, rozmawialiśmy o wsparciu finansowym dla Ukrainy teraz, gdy trwa wojna, i o wspólnej pracy nad odbudową naszego państwa po wojnie – wymieniał Zełenski

Zobacz także: Powstanie globalna inicjatywa, która zjednoczy ludzi z całego świata pomagającym Ukrainie

Prezydent Ukrainy zaprosił wszystkie państwa G7 do przyłączenia się do powojennej odbudowy Ukrainy, wykorzystując formę mecenatu nad konkretnymi miastami, miasteczkami, regionami i przemysłami dotkniętymi rosyjską inwazją.

– Właśnie ten format może zapewnić maksymalną efektywność pracy nad naprawą i tworzeniem nowych więzi gospodarczych i technologicznych w demokratycznym świecie – powiedział prezydent.

Premier Kanady zapewnił, że jego kraj będzie nadal nie tylko udzielał pomocy Ukrainie, ale także konsolidował wysiłki partnerów międzynarodowych, w tym sankcje.

– W tę rocznicę zwycięstwa w wojnie w Europie stoimy ramię w ramię i bronimy wolności, niepodległości i prawa międzynarodowego. Będziemy nadal nakładać surowe sankcje, zmniejszać naszą zależność od rosyjskich surowców energetycznych i zwalczać dezinformację z Rosji. Będziemy tam również, aby przezwyciężyć wszystkie wyzwania Putina, w tym zagrożenie żywnościowe – powiedział Justin Trudeau.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin bingo i nic nowego — uroczystości 9 maja

pon. maj 9 , 2022
Co powiedział Władimir Putin 9 maja w Dzień Zwycięstwa? Nic zaskakującego. Obok typowych dla Rosji tematów propagandowych w jego przemówieniu nie znalazło się właściwie nic, czego obawiali się zachodni analitycy. Na wystąpienie Władimira Putina czekali dzisiaj wszyscy. Nie z tego względu, że jego słowa mają dla nas jakąś szczególną wartość, […]
%d bloggers like this: