Po raz pierwszy od dziesięciu lat Ukraina wystrzeliła swojego satelitę

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono w czwartek pierwszego od 10 lat ukraińskiego satelitę (Sicz-2-30).

Całej operacji za pośrednictwem internetu przyglądał się Wołodymyr Zełenski.

Wraz z nim start satelity monitorowali szef Biura Prezydenta Andrij Jermak, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, I wiceprezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Wołodymyr Horbulin i Wołodymyr Prysiażny, Szef Krajowego Centrum Zarządzania i Badań Kosmicznych.

Statek ten jest zmodyfikowaną wersją satelity Sicz-2. Został wystrzelony przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. Ostatni start ukraińskiego satelity miał miejsce ponad 10 lat temu.

– Wierzę, że to początek nowej fazy programu kosmicznego naszego państwa. Dzięki ukraińskiemu satelicie „Sicz-2-30” będziemy otrzymywać informacje nie tylko od naszych partnerów, ale także własne dane. To bardzo ważne – podkreślił prezydent.

Konstantin Bilousov, główny projektant i szef biura projektowego systemów statków kosmicznych, pomiarowych i telekomunikacyjnych w Biurze Projektowym Piwdenne, powiedział, że Sicz-2-30 zapewni Ukrainie dostęp do informacji, których nie miała od dziesięciu lat.

Według niego satelita ma za zadanie pozyskiwać cyfrowe obrazy powierzchni naszej planety, które mogą być wykorzystywane w użytkowaniu gruntów, rolnictwie i leśnictwie, kartografii, kontroli wód i monitoringu sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, bezpieczeństwie i obronie, w wykrywaniu nielegalnych zajęcia.

Ukraiński satelita ma także monitorować podstawowe parametry neutralnych i naładowanych cząstek jonosfery Ziemi oraz mierzyć dawkę skumulowanego promieniowania kosmicznego.

Po wystrzeleniu satelita Sicz-2-30 zostanie włączony do unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Unia Europejska przedłużyła sankcje nałożone na Rosję

pt. sty 14 , 2022
Unia Europejska po raz piętnasty przedłużyła na pół roku sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji, nałożone w lipcu 2014 roku „za działania podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. „Rada podjęła decyzję o przedłużeniu sankcji wymierzonych w określone sektory rosyjskiej gospodarki o 6 miesięcy, do 31 lipca 2022 r. Decyzja Rady UE […]
%d bloggers like this: