Zełenski wystąpił z odezwą do narodu. Zaprosił Putina na spotkanie w Donbasie

1

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z orędziem do narodu. Podkreślił w nim, że kraj ma wsparcie krajów Zachodu i NATO, które są gotowe wesprzeć Ukrainę finansowo, jak i nałożyć ostrzejsze sankcje na Rosję.

– Wszyscy musimy zrozumieć, co się dzieje i co musimy zrobić. (…) Duża liczba wojsk rosyjskich jest skoncentrowana w pobliżu naszych granic państwowych. Rosja oficjalnie nazywa to szkoleniem. Nieoficjalnie cały świat nazywa takie rzeczy szantażem. Czy to nas martwi? Tak. Czy Ukraina i jej partnerzy międzynarodowi żądają wycofania wojsk z naszych granic? Tak. W końcu Federacja Rosyjska nieustannie powtarza, że ​​szuka pokoju, ale jednocześnie stwarza wszelkie warunki wstępne do eskalacji – powiedział w swoim orędziu Wołodymyr Zełenski.

– Czy to logiczne? Nie. Ale czy to nieoczekiwane? Nie. Czy to oznacza, że ​​eskalacja jest nieunikniona? Nie. Czy Ukraina chce wojny? Nie. Czy jest na to gotowa? Tak. Czy Ukraina przestanie walczyć o pokój poprzez dyplomację? Nigdy. Czy w takim razie Ukraina się obroni? Zawsze – dodał prezydent Ukrainy.

Zaznaczył, że „Ukraina-2021 bardzo różni się od Ukrainy-2014”. Jego zdaniem Ukraina-21 nie ma złudzeń i wie, kto jest jej przyjacielem i bratem. Zdaje sobie sprawę także ze wszystkich możliwych scenariuszy i wie, co zrobi w odpowiedzi na rozwój sytuacji. 

– Nie boimy się, bo mamy niesamowitą armię i niesamowitych obrońców. W zeszłym tygodniu spędziłem z nimi dwa dni na pierwszej linii. Co mówią o sytuacji? Są przyzwyczajeni, że nie mówią, ale wykonują swoją pracę. Mają wysokiej jakości sprzęt i broń, cenne doświadczenie, odwagę, ducha walki i wolę odparcia każdego wroga – podkreślił Zełenski.

Wspomniał także o wsparciu międzynarodowym. – Rozmawiałem z przywódcami Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, przewodniczącym Rady Europy i Sekretarzem Generalnym NATO. Oni, podobnie jak wszyscy inni partnerzy, są po naszej stronie. Doskonale widzą prawdziwe motywy Rosji. Gotowi są także, aby wesprzeć nas finansowo i nałożyć ostrzejsze sankcje na Rosję – wymieniał prezydent Ukrainy.

Po tym Zełenski zwrócił się bezpośrednio do Rosji i Władimira Putina. – Ukraina i Rosja, mimo wspólnej przeszłości, inaczej patrzą w przyszłość. (…) Wczoraj i dziś na posiedzeniach czwórki normandzkiej i podgrupy bezpieczeństwa TCG dyskutowano o przywróceniu pełnego zawieszenia broni, ale mimo poparcia wszystkich stron Rosja odmówiła poparcia ogólnego oświadczenia. Jednocześnie zaproponowano spotkanie na linii kontaktowej w celu jak najdokładniejszego przyjrzenia się i zrozumienia sytuacji. Co mam tam rozumieć? – zapytał retorycznie Zełenski.

– Chodzę tam co miesiąc. Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zapraszam na spotkanie w dowolnym miejscu ukraińskiego Donbasu, gdzie toczy się wojna – zaapelował na koniec prezydent Ukrainy.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

One thought on “Zełenski wystąpił z odezwą do narodu. Zaprosił Putina na spotkanie w Donbasie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruski model gospodarczy dawno się wyczerpał - wywiad z Jewgienijem Burym z NAU

śr. kwiecień 21 , 2021
Czy białoruski model gospodarczy jest w stanie wciąż zaspokajać potrzeby tego państwa? Czy Białoruś czeka kryzys i czy jej mieszkańcy powinni się na niego przygotować? O tym między innymi rozmawiamy z Jewgienijem Burym, kierownikiem zespołu ds. gospodarki i finansów w Narodowym Zarządzie Antykryzysowym. Bartosz Tesławski: Zakładamy na początku, że nie […]
Jewgienij Bury