Minęło 60 lat od lotu Gagarina. Rosyjscy astronauci ISS złożyli z tej okazji życzenia.

1

– Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swoje życie na badanie Wszechświata – powiedzieli w opublikowanym w poniedziałek nagraniu rosyjscy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Siergiej Ryżykow, Siergiej Kud-Swierczkow, Ołeg Nowickij i Piotr Dubrow w ten sposób uhonorowali 60. rocznicę lotu Jurija Gagarina w kosmos.

12 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, który jest zarazem rocznicą pierwszego lotu w kosmos, którego dokonał 60 lat temu radziecki astronauta Jurij Gagarin.

Z tej okazji dowódca ISS Siergiej Ryżykow złożył wideo życzenia wszystkim na pokładzie stacji oraz wszystkim astronautom na całym świecie. Nagranie opublikowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

– Przyjaciele, w tym dniu chcemy pogratulować wszystkim tego święta i rocznicy. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swoje życie na badanie Wszechświata. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pracowali i nadal pracują, posuwając ludzkość coraz dalej w badaniach przestrzeni kosmicznej – dodał do życzeń Piotr Dubrow.

Z kolei Kud-Swierczkow przypomniał, że lot Gagarina był punktem zwrotnym w historii świata.

– Człowiek, który odważył się wykonać ten lot, Jurij Aleksiejewicz Gagarin, jest naszym rodakiem. Tego dnia cała planeta poznała jego imię, ponieważ było to otwarcie nowej historii – historii załogowych lotów kosmicznych – stwierdził rosyjski kosmonauta.

Wyczyn Gagarina był pierwszym lotem człowieka w kosmos. Gagarin okrążył Ziemię, a jego lot trwał 108 minut.

Zdjęcie: zrzut ekranu z YouTube.com / Roskosmos

One thought on “Minęło 60 lat od lotu Gagarina. Rosyjscy astronauci ISS złożyli z tej okazji życzenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełenski dla CNN: interwencja Rosji jest możliwa każdego dnia

pon. kwiecień 12 , 2021
– Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia – powiedział w rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dziennikarz CNN Matthew Chance towarzyszył Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas jego wizyty na froncie w Donbasie, o której pisaliśmy już w NaWschodzie. Prezydent Ukrainy zapewnił, że jego kraj jest […]