Riabkow podsumował rozmowy Rosji z USA

Według wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Riabkowa kluczową kwestią pozostaje nierozszerzanie NATO.

Delegacje rosyjska i amerykańska odbyły rozmowę na temat bezpieczeństwa w Europie i wzdłuż granic Rosji. Jak powiedział dziennikarzom na poniedziałkowym briefingu rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, kluczową kwestią jest nierozszerzanie NATO.

– Od odpowiedzi na tę kwestię zależeć będą dalsze działania Moskwy, a także postęp w negocjacjach na innych polach – zaznaczył dyplomata. 

Podkreślił, że jest za wcześnie, aby mówić o wynikach rozmów przed spotkaniami z NATO i OBWE. Jednocześnie nie planuje się negocjacji między przywódcami Rosji a USA.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji przypomniał, że Moskwa nalega na udzielenie prawnie wiążących gwarancji w kilku punktach jednocześnie:

– że NATO nie przyjmie nowych członków i zrezygnuje z ogłoszonego na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku zamiaru przyjęcia Ukrainy i Gruzji do sojuszu; 

– że blok wojskowy nie będzie rozmieszczał broni zdolnej do rażenia celów na terytorium Rosji; 

– że organizacja zrezygnuje z rozwoju materialnego i technicznego krajów, które przystąpiły do ​​sojuszu po podpisaniu w 1997 r. zagrażającego Federacji Rosyjskiej Aktu Stanowiącego Rosja-NATO.

Wiceminister zaznaczył, że Moskwa jest zmęczona negocjacjami, w których jej stanowisko jest błędnie interpretowane, a porozumienia osiągnięte za zamkniętymi drzwiami nie są realizowane. Według niego Rosja nie może już ufać drugiej stronie, dlatego wymaga gwarancji.

Jednocześnie, zauważył Riabkow, nie ma pewności, że nawet zobowiązania podjęte przez Zachód zostaną wypełnione. Zwrócił jednak uwagę, że to lepsze niż nic. Kwestie techniczne, takie jak przedłużające się procedury ratyfikacyjne, schodzą na dalszy plan, gdy nie ma woli politycznej ze strony rozmówców Moskwy do osiągnięcia porozumienia.

Riabkow wyraził nadzieję, że delegacja rosyjska zdoła wyjaśnić amerykańskim kolegom istotę obaw Moskwy, a w przyszłości dyplomaci będą mogli przekazać swoje stanowisko przedstawicielom innych państw NATO. Zdaniem dyplomaty w relacjach między Rosją a sojuszem konieczny jest przełom i zmiana całej matrycy interakcji. 

Czytaj także: Blinken: Putin chce przywrócić sowiecką strefę wpływów

Źródło: TASS

Zdjęcie: Zrzut ekranu z YouTube.com / in time Ukraine

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełenski chce, żeby Ukraina płaciła młodzieży za pełne zaszczepienie się na COVID-19

wt. sty 11 , 2022
Podczas telekonferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił rządowi przygotowania odrębnego programu wypłaty 1000 hrywien w ramach programu e-Wsparcie dla obywateli Ukrainy w wieku 12-18 lat, którzy przeszli pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19. Według premiera Denisa Szmygala już ponad 6,7 mln Ukraińców wystąpiło o 1000 hrywien pomocy publicznej w ramach zainicjowanego […]