Projekt przewiduje zmniejszenie wymagań przy przyjmowaniu obywatelstwa rosyjskiego, a także rozszerzenie uprawnień prezydenta Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy „O obywatelstwie Federacji Rosyjskiej”. Dokument opublikowany jest w Systemie Wsparcia Legislacyjnego Rosji.
Konieczność przyjęcia nowej wersji ustawy, o której wspomniano w uzasadnieniu, wiąże się z wprowadzeniem zmian do Konstytucji Federacji Rosyjskiej na podstawie wyników ogólnorosyjskiego głosowania w 2020 roku. Projekt ma również na celu konsekwentną realizację Koncepcji Polityki Migracyjnej Państwa Federacji Rosyjskiej na lata 2019–2025.
Ustawa „O obywatelstwie Federacji Rosyjskiej”
Zgodnie z dokumentem „obywatelstwo Federacji Rosyjskiej mogą otrzymać osoby, które posługują się językiem rosyjskim, znają historię Rosji i podstawy rosyjskiego ustawodawstwa, zobowiązują się przestrzegać Konstytucji Federacji Rosyjskiej i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz prawa i porządku Federacji Rosyjskiej. Takie podejście uwzględnia konieczność przystosowania osoby ubiegającej się o nabycie rosyjskiego obywatelstwa do życia w rosyjskim społeczeństwie”.
Projekt ustawy przewiduje zmniejszenie liczby wymagań dla ponad 20 kategorii osób przy przyjmowaniu obywatelstwa rosyjskiego. Mowa tu w szczególności o byłych obywatelach ZSRR i ich dzieciach uczestniczących w odpowiednim programie państwowym, a także osobach mających bliskich krewnych mieszkających w Rosji – obywatelach Federacji Rosyjskiej.
„Osoby, które mają krewnych w prostej linii wstępującej, którzy na stałe zamieszkiwali na terytorium należącym do Imperium Rosyjskiego lub ZSRR (w granicach państwowych Federacji Rosyjskiej) również otrzymują prawo do uproszczonego nabycia obywatelstwa rosyjskiego bez przechodzenia procedury za uznanie ich za rodzimych użytkowników języka rosyjskiego” – brzmi nota wyjaśniająca.
Za obywateli rosyjskich można uznać także: osoby urodzone na terytorium Federacji Rosyjskiej (terytorium RSFSR) przed 6 lutego 1992 r.; osoby, z których przynajmniej jedno z rodziców w dniu urodzin tych osób było obywatelem byłego ZSRR i na stałe zamieszkiwało na terytorium Federacji Rosyjskiej (RSFSR); żołnierzy, którzy złożyli przysięgę wierności ZSRR lub Federacji Rosyjskiej i służyli od 6 lutego 1992 r. w jednostkach wojskowych podległych Federacji Rosyjskiej i znajdujących się na terytoriach innych państw. Zgodnie z projektem, obecność tych osób obcego obywatelstwa nie jest podstawą do odmowy uznania ich za obywateli rosyjskich.
Projekt ustawy rozszerza również uprawnienia prezydenta w zakresie określania kategorii osób uprawnionych do uproszczonego nabycia obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. „Prezydent może określić kategorie takich osób nie tylko w celach humanitarnych, ale także w innych celach” – czytamy w dokumencie.
Ustawa „O obywatelstwie Federacji Rosyjskiej”
Ponadto „zamiast anulowania decyzji o przyjęciu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej wprowadza się instytucję pozbawienia obywatelstwa”. Proponuje się przekazanie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych uprawnień prezydenta do podejmowania decyzji o pozbawieniu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w związku z dobrowolnym wyrażeniem woli obywateli zamieszkałych w Rosji. W stosunku do osób zamieszkałych poza naszym krajem decyzje o pozbawieniu obywatelstwa, tak jak dotychczas, będzie podejmowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jednocześnie projekt ustawy rozszerza listę przestępstw, których popełnienie pociąga za sobą wygaśnięcie rosyjskiego obywatelstwa. „Poza przestępstwami terrorystycznymi na liście znalazły się także poważne przestępstwa przeciwko państwu, a także przestępstwa z zakresu handlu środkami odurzającymi i środkami psychotropowymi” – czytamy w projekcie ustawy.
Źródło: Duma Państwowa
Zdjęcie: Kremlin.ru