Pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie przygotowujące Ukrainę do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej.
W spotkaniu uczestniczyli również szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak i jego zastępcy, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, premier Ukrainy Denis Szmygal, posłowie i urzędnicy państwowi, szefowie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego zadania wszystkich organów władzy muszą być jasno określone, aby szybko przejść do pełnego członkostwa w UE.
Olga Stefanishyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, zauważyła, że wypracowano już bardzo dobre sektorowe zaplecze relacji między Ukrainą a UE, co pozwoli szybciej przejść niektóre procedury.
Premier Denis Szmygal poinformował, że trwa realizacja umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Według niego status kraju kandydującego pozwala Ukrainie na rozpoczęcie negocjacji sektorowych, a obecnie praca prowadzona jest nad ośmioma obszarami.
W szczególności dotyczy to przystąpienia do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej (NCTS) – tzw. ruchu bezwizowego. Pod koniec czerwca odbyła się końcowa misja oceny gotowości Ukrainy do przystąpienia do NCTS, która zakończyła się pozytywnie. Oczekuje się, że odpowiednia ustawa zostanie przyjęta w drugim czytaniu.
Kolejnym obszarem są przygotowania do podpisania Porozumienia o Liberalizacji Transportu Drogowego, które ma nastąpić w najbliższych dniach. Dzięki temu firmy ukraińskie nie będą potrzebowały zezwoleń transportowych.
Według Denisa Szmygala ważne jest również stworzenie wspólnej przestrzeni roamingowej między Ukrainą a UE. Oznacza to, że Ukraińcy nie będą płacić za roaming w Unii Europejskiej, a obywatele UE za roaming na Ukrainie.
Ponadto trwają przygotowania do przystąpienia Ukrainy do jednolitej strefy płatności w euro bez opłat, co odczują mieszkańcy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Premier podkreślił także wagę integracji systemu energetycznego Ukrainy z siecią energetyczną Europy kontynentalnej, zwłaszcza w kontekście rozwoju eksportu, dla którego odpowiedni wniosek został już wyciągnięty.
Ważne jest również zawarcie umowy o tzw. ruchu bezwizowym dla przemysłu, aby otworzyć wzajemny dostęp do rynków przemysłowych, zintegrować Ukrainę z rynkiem cyfrowym UE oraz włączyć się w europejski „zielony kurs” we wszelkich inicjatywach.
Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy