Z okazji 30. rocznicy uznania niepodległości Ukrainy przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Litewską prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski wydali wspólne oświadczenie.
Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda i Gitanas Nausėda potwierdzili, że uznanie 30 lat temu przez Rzeczpospolitą Polską, jako pierwsze państwo świata, niepodległości Ukrainy, oraz dokonanie tego przez Republikę Litewską jest ważnym kamieniem milowym na drodze do pełnego zjednoczenia Europy.
Przypomnieli, że demokratyczna tradycja rozwinęła się w Rzeczpospolitej Polskiej i Wielkim Księstwie Litewskim, a także w czasie ruchu Solidarności w Polsce, Saudyjskiego Ruchu Reform na Litwie, Rewolucji Godności na Ukrainie i białoruskiej walki o demokrację.
Podkreślili, że od tego czasu relacje oparte na prawdziwym partnerstwie strategicznym z powodzeniem przetrwały próbę czasu i nadal się umacniają. Potwierdzili też swoje zaangażowanie w dalszy rozwój partnerstwa strategicznego między Ukrainą, Litwą i Polską w oparciu o wspólne wartości i interesy;
Potwierdzili swoje wyraźne zobowiązanie do dalszego rozszerzania współpracy w szerokim zakresie zagadnień, takich jak bezpieczeństwo, obronność, gospodarka, energia i inne, w tym w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego. Republika Litewska i Rzeczpospolita Polska potwierdzają pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.
Wyrazili wzajemne poparcie i solidarność w związku z kryzysem migracyjnym, sztucznie stworzonym i zorganizowanym przez Mińsk na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej, oraz wyrazili wolę połączenia wysiłków na rzecz przeciwdziałania temu kryzysowi. Zauważyli również, że ten hybrydowy atak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy;
Wyrazili szczególne zaniepokojenie postępującym pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa i stabilności w regionie, a także rosnącymi zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. z rosyjskiej agresji oraz zgodzili się na potrzebę wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia obronności przed tymi zagrożeniami.
Potwierdzili swoje silne zaangażowanie w dalsze wzmacnianie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i w związku z tym wyrazili głębokie zaniepokojenie projektem Nord Stream 2, który stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa regionu europejskiego. Wyrazili gotowość do współpracy w celu przeciwdziałania monopolizacji europejskiego rynku gazu przez Rosję, która wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne.
Potwierdzili także swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na forum międzynarodowym granicach, które rozciągają się na jej wody terytorialne.
I na koniec wezwali społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z trwającą agresją na Ukrainę i ponownie wezwał Kreml do złagodzenia sytuacji poprzez wycofanie wojsk z granic Ukrainy i jej czasowo okupowanych terytoriów.
Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy