Dmitrij Muratow laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

1

Redaktor rosyjskiej „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, został uhonorowany w piątek Pokojową Nagrodą Nobla. Poinformował, że część nagrody zostanie przeznaczona na wsparcie „niezależnych, samodzielnych mediów rosyjskich”.

W piątek Norweski Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Pokojowej Nagrody Nobla dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dimitrij Muratow

– Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju – podkreśliła przewodnicząca komitetu noblowskiego, Berit Reiss-Andersen.

Dmitrij Muratow jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym „Nowej Gaziety”, która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji.

Komentując wyróżnienie Muratow zapowiedział, że część nagrody przeznaczy na wsparcie niezależnego dziennikarstwa w swoim kraju.

– Nie wiem, jak ta nagroda wpłynie na cenzurę, która jest wprowadzana i na uznanie wielu mediów, szczególnie startupów śledczych. Jednak mogę powiedzieć na pewno: w poniedziałek usiądziemy i pomyślimy, jak podzielić tę nagrodę. Oprócz chorych dzieci, cierpiących na ciężkie schorzenia, bez wątpienia jakąś część tej nagrody oddamy, by wesprzeć niezależne, samodzielne media rosyjskie – powiedział Muratow.

Zdjęcie: Norweski Komitet Noblowski

One thought on “Dmitrij Muratow laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Śmierć artysty podczas opery w teatrze Bolszoj w Moskwie

niedz. październik 10 , 2021
Sceneria przygniotła aktora na scenie podczas opery „Sadko” w Teatrze Bolszoj. Mężczyzna nie żyje – podała agencja TASS. „Sceneria spadła na scenę podczas opery i zmiażdżyła aktora. Próbowano go reanimować, ale nie udało się przywrócić mu funkcji życiowych” – podał jeden z informatorów TASS.  Później okazało się, że zmarły artysta […]