Siergiej Michałok, lider słynnego białoruskiego zespołu rockowego, ogłosił przywrócenie zespołu 8 lat po rozwiązaniu. W kwietniu Lapis Trubieckoj wystąpił w Europie w ramach charytatywnego tournée, w tym odwiedził Warszawę. I to nie koniec!
21 marca Siergiej Michałok, lider jednego z najbardziej znanych białoruskich zespołów rockowych Lapis Trubieckoj, ogłosił odrodzenie zespołu. W kwietniu Lapis Trubieckoj rozpoczął tournée po europejskich miastach pod hasłem „Stop The War”, a pieniądze ze sprzedaży biletów zostały przeznaczone na wsparcie Ukrainy.
Jakie miasta odwiedzili Lapisi?
Z Instagrama zespołu wynika, że w trakcie tournée Lapis odwiedził Rygę, Tallinn, Wilno, Berlin, Hamburg, Norymbergę, Pragę, Brno i Warszawę. I to nie jest koniec!
Zespół odwiedzi jeszcze kilka europejskich miast, i nie ominie Polski!
Gdzie i kiedy można zobaczyć występ Lapis Trubieckoj?
- 9.06 – Bratysława, Majestic Music Club (SK);
- 10.06 – Stuttgart, Kulturhaus Arena (DE);
- 11.06 – Saarsbrücken, Saarlandhalle (DE);
- 12.06 (16:00) – Düsseldorf, Capitol Theatre Düsseldorf (DE);
- 12.06 (19:00) – Düsseldorf, Capitol Theatre Düsseldorf (DE);
- 21.06 – Zurych, Gemeindesaal Zollikon (CH);
- 30.06 – Kraków, Klub Kwadrat (PL);
- 1.07 – Wrocław, Centrum Koncertowe A2 (PL);
- 2.07 – Gdańsk, Klub Parlament (PL);
- 3.07 – Poznań, Klub Muzyczny B17 (PL);
- 13.10 – Praga, Retro Music Hall (CZ).
Bilety na każdy z koncertów można kupić tutaj.
Początek popularności Lapis Trubieckoj
Zespół „Lapis Trubieckoj” pojawił się w czasach ZSRR w 1989 roku. Od samych początków liderem zespołu rockowego był Siergiej Michałok – wokalista i autor tekstów, który w momencie powstania zespołu był studentem Białoruskiego Instytutu Kultury.
W latach 90. Lapis Trubieckoj brał aktywny udział w różnych festiwalach, występował z koncertami. Na początku swojej działalności twórczej zespół poszukiwał swojego brzmienia i stylu. W początkowej fazie ich muzyka znajdowała się na granicy stylów rock i pop.
Album, dzięki któremu muzycy stali się znani i popularni nie tylko w Białorusi, ale także w Rosji i we wszystkich krajach WNP, nazywa się „Ty kinuła” (pol. Ty rzuciłaś) z 1998 roku. Najpopularniejsze utwory z albumu są śpiewane na całym terytorium WNP, np. „Au”, „Ty kinuła”, „W płatje biełom” (pol. W białej sukience).
Znalezienie brzmienia
W 2007 roku Lapis Trubieckoj odszedł od pierwotnego stylu, w którym pracował. Stało się to wraz z wydaniem nowego albumu „Kapitał”. Piosenki w tym albumie są wynikiem inspiracji artystów punk rockiem i ska rockiem. Ta zmiana była widoczna nie tylko w stylu piosenek, a również w tekstach. Wczesne piosenki zespołu są pełne codzienności, zabawy, lekkości, satyry.
Piosenki z albumu „Kapitał” zaczęły poruszać coraz więcej aspektów społecznych i politycznych. Są pełne krytyki i sarkazmu. Dzięki śmiałości tekstów zespół stawał się coraz bardziej popularny. Także tym albumem Siergiej Michałok wprost wyraził swoje stanowisko wobec sytuacji politycznej – skrytykował reżim zarówno Łukaszenki, jak i Putina, potępił milczących rosyjskich wykonawców rockowych.
Lapis Trubieckoj vs Polityka
Bezpośrednie wyrażanie opinii o obecnym reżimie politycznym miało jednak swoje konsekwencje. W 2011 roku na Białorusi Lapis Trubieckoj znalazł się na „czarnej liście” zakazanych muzyków. Pojawił się on na tej liście po tym, jak Siergiej Michałok wraz z innymi zespołami muzycznymi poparł protesty z 19 grudnia 2010 roku w Mińsku.
W wyniku tego gestu koncerty były odwoływane, organizatorzy nie podawali przyczyn takich decyzji, a prokuratura przeprowadzała liczne kontrole wobec zespołu. W październiku 2011 roku Siergiej Michałok został oskarżony o „obrazę Łukaszenki”, ale Prokuratura Generalna Białorusi nie wszczęła postępowania karnego.
Po występie na Euromajdanie (masowy wielomiesięczny protest w Kijowie) w listopadzie 2013 roku Lapis Trubieckoj miał problemy z koncertami w Rosji. W 2015 roku Rosja także umieściła zespół rockowy na „czarnej liście”. Ostatni koncert w Rosji odbył się 29 sierpnia 2014 roku w Petersburgu.
Zakończenie działalności zespołu
Okazało się, że w 2015 roku odbył się ostatni koncert zespołu nie tylko na terenie Federacji Rosyjskiej. 31 sierpnia 2014 roku Michałok ogłosił zakończenie działalności Lapis Trubieckoj, która przetrwała 24 lata. W sumie zespół wydał 12 albumów studyjnych. W wyniku rozwiązania powstały dwa nowe zespoły: Brutto i Trubetskoy.
Ania słucha: o najbardziej popularnych piosenkach zespołu
Mam nadzieję, że ta część historyczna rozwoju zespołu nie była dla Was nudna! Taki chronologiczny przegląd rozwoju grupy był potrzebny, żeby zrozumieć w jakich czasach rozwijał się Lapis Trubieckoj. Te okoliczności historyczno-polityczne miały decydujący wpływ na ukierunkowanie zespołu, a również na jego utwory. Czy cała twórczość zespołu Lapis Trubieckoj ma jakieś cechy charakterystyczne? Oczywiście!
Miksowanie styli
Pisałam o tym wcześniej. Kiedy pojawił się zespół, Lapis Trubieckoj szukał swojego stylu. Natomiast muzycy nie mogli zrealizować siebie tylko w jednym. Znaleźli swoje ukierunkowanie brzmieniowe, ale przez cały czas istnienia zespołu miksowali bliskie do siebie style. W twórczości Lapisa można znaleźć następujące: folk rock, comedy rock, pop-rock, ska punk, ska-core, rock alternatywny, metal alternatywny, nu metal.
Dużo tego, prawda?
Storytelling
Utwory zespołu zawsze opowiadają historię. We wczesnej twórczości to były proste, codzienne, lekkie historie z życia. Dzięki temu piosenki były zrozumiały dla osób z byłego ZSRR, bo w tych tekstach słuchacze widzieli opis siebie, sąsiada czy kolegi. Zazwyczaj głównym bohaterem jest zakochany pechowiec, który patrzy na świat przez różowe okulary, ale spotyka się z surową realnością. W późniejszej twórczości ich teksty opisywały więcej złożonych historii i podejmowały trudniejsze tematy.
Erudycja
Widzimy to przez cały okres działalności. Nawet we wczesnej twórczości erudycja zespołu jest odczuwalna. Była zrozumiała, ale nie prosta. Od czasu do czasu w utworach pojawiają się elementy, które nie są jasne dla wszystkich. Fani zespołu zaczęli odczytywać takie elementy jako tzw. „easter egg”. Easter egg to prościej mówiąc ukryta treść w grach lub filmach, a w tym wypadku w muzyce. W sieci pojawiały się nawet czaty, gdzie miłośnicy twórczości Lapisów tłumaczyli innym znaczenie tych ukrytych treści.
Na przykład autorzy wspominali bohaterów literackich (np. Ikhtiandr, postać z książki A. Bielajewa „Człowiek ryba”), czy bogów z różnych religii (np. w piosence „Ja wieriu” – Jezus Chrystus, Budda, Garuda, Jah, Tor).
Hook
Co to oznacza w muzyce? To jest konkretny element utworu muzycznego, który najbardziej przyciąga uwagę słuchacza. Zazwyczaj to jest fraza lub fragment tekstu. Jako przykład hooka można wskazać piosenkę „Au”.
W dalszej części artykułu chciałabym w skrócie opowiedzieć o najbardziej popularnych utworach tego białoruskiego zespołu.
Według Spotify najbardziej popularnymi są następujące utwory zespołu Lapis Trubieckoj:
- „Kapitał” – (6,2 mln odtworzeń);
- „Woiny swieta” – (5,6 mln odtworzeń);
- „W płatje biełom” – (4,8 mln odtworzeń);
- „Au” – (3,7 mln odtworzeń);
- „Szut” – (2,7 mln odtworzeń);
Kilka słów o TOP-piosenkach
„Kapitał”
Piosenka „Kapitał” jest zekranizowana. Klip dostał nagrodę RAMP (Rock Alternative Music Prize) w kategorii „Klip roku”. Dzięki temu klipowi cały album „Kapitał” zwany jest antyglobalistycznym. Główną ideą klipu jest pokazanie niszczycielskiej siły globalizacji.
W samym klipie Siergiej Michałok (lider zespołu) pojawia się w postaci wielorękiego bóstwa, który ma świnkę zamiast serca. Widzimy w klipie jak bóstwo podróżuje po apokaliptycznym, zniszczonym świecie na nieznanym zwierzęciu. Także od czasu do czasu pojawiają się kadry z przeciwnikami kapitalizmu, między innymi Alaksandrem Łukaszenką, Fidelem Castro, Saddamem Husejnem, Kim Dzong IIem i inne.
W Spotify „Kapitał” jest najpopularniejszą piosenką zespołu. Odsłuchano ją 6,2 mln razy.
„Woiny swieta”
Piosenka „Woiny swieta” (pol. Wojownicy światła) znajduje się na drugim miejscu w Spotify (ma 5,6 milion odtworzeń). Historia tej piosenki jest dość interesująca. Pojawiła się ona jeszcze w 2012 roku, a w 2014 roku weszła w skład ostatniego albumu – „Matrioszka”.
Jak opowiadał Michałok w różnych wywiadach, napisał tę piosenkę podczas pobytu na Dominikanie. Muzyk zainspirował się piratami oraz ich ideałami i zasadami życia. W 2014 roku w sieci pojawił się nieoficjalny klip ukraińskich aktywistów, którzy wstawili do klipu nagrania z protestów w Kijowie. Tak piosenka stała się nieoficjalnym hymnem Majdanu. Jak można się domyślić, wokół utworu pojawił się szum – ktoś potępiał muzyków za taką narrację, a ktoś podziwiał ich odważną twórczość.
I chociaż Michałok nie zakładał idei rewolucji w swoim utworze, a chwalił donkichotyzm, później zespół opublikował oficjalny klip, który zachował nastrojowość ukraińskich aktywistów. W 2014 roku Lapis Trubieckoj wystąpił na Euromajdanie w Kijowie przed protestującymi. Później w wywiadzie dla gazety Ukraińska Prawda lider grupy powiedział, że „Woiny swieta” to patetyczny hymn.
– Chodzi o wszystkich: o małych ludzi rewolucji, o wielkich ludzi rewolucji, o jedność, o wielkie społeczeństwo, o to, jak zbiorowy kretynizm […] przerodził się w zbiorowy początek – powiedział w jednym z wywiadów.
„W płatje biełom”
Utwór pojawił się w albumie „Ty kinuła” z 1998 roku, który do dziś uważany jest za jeden z najlepszych w dyskografii zespołu. W samej piosence śpiewa się o miłości – naiwnej, otwartej, codziennej, a czasem nawet nieoczywistej.
Co ciekawe, w tekście pojawił się nawet temat LGBT. Wynika to z czasu, w którym piosenka została napisana. Lata 90. były tym okresem, gdy żarty o gejach pojawiały się coraz częściej w postsowieckich społeczeństwach. Lapis Trubieckoj także wykorzystał ten trend. Temat LGBT został ujawniony w piosence z humorem, ale nie złośliwym:
„Gdy policjant wąsaty nagle uśmiechnie się do chuligana,
i zaprowadzi go pod ręce, ale nie do więzienia, ale do restauracji”.
„Kiedy żołnierz łysy we śnie całuje usta przyjaciela”.
Dlaczego Lapis jest tak popularny?
Większość słuchaczy opisuje zespół i ich teksty jako: zespół z prostymi piosenkami, który używa prostych metafor. Nieskomplikowane melodie, które chwytają zarówno zwykłych słuchaczy, jak i wymagających melomanów. Ale to nie wszystko – twórczość jest doprawiona szczerym humorem, który przyciąga uwagę.
Lapis Trubieckoj opisuje w swoich piosenkach proste, zrozumiałe, codzienne sytuacje. Opowiada historie o słuchaczach, o typowych sytuacjach w społeczeństwie poradzieckim. W pewnym momencie podjęcie przez grupę trudnych, politycznych tematów i brak obaw przed kontrowersjami sprawił, że zaczęli zyskiwać na popularności. Nie dziwi zatem, że na wieczornych imprezach, zarówno w Białorusi, w Rosji i w Ukrainie wystarczy zanucić “Rubinowyje czasti, solnca zari”, aby wszyscy zebrani zaczęli śpiewać “Woiny Swieta”.