Czternastopłytowy box chopinowski Tatiany Shebanovej

Nowe wydawnictwo płytowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zawiera prawie wszystkie utwory Chopina w poruszających nagraniach Tatiany Shebanovej.

Tatiana Shebanova należała do najwybitniejszych pianistek swojego pokolenia. Była laureatką X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku i niezmiennie zachwycała publiczność swymi interpretacjami dzieł Fryderyka Chopina. Obdarzona niezwykłą wrażliwością i wyjątkową muzykalnością, rozkochana była w pięknie brzmiącym instrumencie z epoki Chopina, Erardzie z 1849 roku. Właśnie na tym fortepianie nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prawie wszystkie utwory genialnego kompozytora.

Mieszkająca na stałe w Polsce Tatiana Shebanova zmarła 1 marca 2011 roku. W 10. rocznicę jej śmierci Instytut Chopina publikuje jej nagrania w 14-płytowym albumie.

„Prezentowana edycja ma szczególne znaczenie z kilku przyczyn – pisze Grzegorz Michalski. – Po raz pierwszy dzieła Chopina zostały nagrane na dawnym instrumencie przez jedną artystkę ale, co ważniejsze, w dorobku fonograficznym Tatiany Shebanovej jest to punkt kulminacyjny i zarazem ostatni; to do niego zdają się prowadzić kariera i styl wykonawczy tej wybitnej pianistki. Wszystkie zalety Shebanovej – jej naturalna wrażliwość na barwę dźwięku, wyjątkowa zdolność selektywnego i czytelnego kształtowania faktury dzieła, pietyzm wobec tekstu kompozytorskiego – po spotkaniu ze starym fortepianem zyskały nową dynamikę. Stało się to stosunkowo późno, kiedy artystka miała już od dawna ugruntowaną pozycją na najpoważniejszych estradach świata, dysponowała bardzo rozległym repertuarem – właściwie zaś stało się za późno: los chciał, że objawione zamiłowanie mogła rozwijać ledwie kilka lat. Świadomość nieuchronnego biegu spraw kazała jej mobilizować siły i czas na zrealizowanie wymarzonego przedsięwzięcia – nagrania kompletu dzieł Chopina na Jego instrumencie”.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Źródło informacji: NIFC

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina myśli o swoich paszportach dla zaszczepionych przeciwko covid-19

wt. marzec 30 , 2021
Podaż szczepionek przeciwko COVID-19 i możliwość wprowadzenia paszportów dla zaszczepionych były tematem telekonferencji, która odbyła się w poniedziałek pod przewodnictwem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraina ma obecnie 1200 działających punktów szczepień, które szczepią pacjentów pierwszą dawką preparatów przeciwko covid-19. Kraj otrzymać ma wkrótce 300 000 dawek szczepionek firmy AstraZeneca i […]