Białoruś żąda od Rosji ekstradycji piosenkarki Angeliki Agurbash

Prokuratura Generalna Białorusi potwierdziła, że ​​wszczęła sprawy karne przeciwko białoruskiej piosenkarce Angelice Agurbash i wysłała do Rosji wniosek o jej ekstradycję w celu ścigania.

„W maju 2021 r. Prokuratura Generalna wszczęła sprawy karne na podstawie części 3 art. 130 (Podżeganie do wrogości lub niezgody na tle rasowym, narodowościowym, wyznaniowym lub innym społecznym), część 2 art. 368 (Zniewaga wobec prezydenta) Kodeksu Karnego Republiki Białoruś w stosunku do Agurbash A.A.” – czytamy w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu Prokuratury Generalnej Białorusi.

Piosenkarka została już aresztowana. Sprawa karna jest rozpatrywana przez Komitet Śledczy Republiki Białorusi. Prokuratura Generalna twierdzi, że ​​Agurbash od sierpnia 2020 r. zamieszczała w internecie, w tym na YouTube, informacje, które miały na celu „wzniecanie wrogości i niezgody na tle innej przynależności społecznej w stosunku do osób, które posiadały wspólne cechy istotne społecznie, oparte na przynależności do określonego zawodu”. 

„Wśród nich są urzędnicy państwowi, funkcjonariusze organów ścigania i urzędnicy państwowi, którzy opowiadają się za przestrzeganiem prawa i porządku oraz zachowaniem obecnego państwowego systemu konstytucyjnego Białorusi” – podaje prokuratura.

Agurbash oskarżana jest także o publikowanie informacji o Aleksandrze Łukaszence, które nie spodobały się białoruskim organom ścigania. Po wyborach prezydenckich w Białorusi w sierpniu ubiegłego roku piosenkarka brała udział w wiecach solidarnościowych pod ambasadą swojego kraju w Moskwie. 20 września policja zatrzymała tam kilka osób, w tym Agurbash, jednak wkrótce zwolniono ją z aresztu.

Źródło: TASS

Zdjęcie: YouTube.com / ANGELICA Agurbash

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosyjska RPO trafiła do szpitala. Ma covid-19

pon Lip 5 , 2021
Rzeczniczka Praw Obywatelskich Federacji Rosyjskiej Tatiana Moskalkowa trafiła do szpitala – podaje TASS. Moskalkowa ma covid-19. Czwarta fala koronawirusa daje się we znaki Rosjanom. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano tam ponad 24 tysiące nowych przypadków. Jak podaje TASS w poniedziałek do szpitala ze względu na zakażenie koronawirusem do szpitala […]