Ormianie zostali uwolnieni w zamian za udostępnienie mapy rozmieszczenia min w regionie Aghdam w Górskim Karabachu, o który rozegrała się wojna w listopadzie zeszłego roku.
Informację opublikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu 13 czerwca, co potwierdził pełniący obowiązki premiera Nikol Paszynian, publikując zdjęcie mężczyzn na swojej stronie na Facebooku.
W repatriacji więźniów pośredniczył premier Gruzji Irakli Garibashvili.
Sekretarz Stanu USA z zadowoleniem przyjął informację o ich uwolnieniu oraz wyraził wdzięczność gruzińskim władzom za ich znaczącą rolę w operacji. „W dalszym ciągu wzywamy Armenię i Azerbejdżan do wznowienia merytorycznych negocjacji pod auspicjami współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE w celu wynegocjowania kompleksowego rozwiązania politycznego konfliktu” – zaznaczył Antony Blinken w oświadczeniu prasowym. Podobne oświadczenie wydał też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Mimo że wypuszczenie wszystkich pojmanych było jednym z warunków rozejmu z 9 listopada kończącego 44-dniową wojnę, to strona azerbejdżańska od miesięcy przetrzymuje w niewoli do nawet dwustu obywateli Armenii – zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Rosyjskie siły pokojowe rozmieszczone na terenie enklawy zorganizowały kilka wymian więźniów, uwalniając łącznie 88 z nich. Baku jednak utrzymuje, że osoby przechwycone po rozejmie nie są objęci jego postanowieniami, a dodatkowo wielu z nich uznano za terrorystów.
O uwolnienie pozostałych zakładników do tej pory zaapelował m.in. parlament Belgii i Czech, szefowie dyplomacji Francji i Kanady, Rada Europy oraz Komisja Spraw Ormiańskich Izby Reprezentantów USA. 19 maja Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wypuszczenia jeńców, za którą zagłosowało 607 europosłów, 54 wstrzymało się, a 27 (w tym 23 deputowanych Prawa i Sprawiedliwości) było przeciw.
Źródło: Oficjalna strona MSZ Azerbejdżanu, Oficjalna strona Sekretarza Stanu USA, RFE/RL, Asbarez
Zdjęcie: Oficjalna strona Nikola Paszyniana na Facebooku