Cztery europejskie firmy zajmujące się infrastrukturą gazową planują wspólnie zbudować gazociąg wodorowy przez Europę Środkową, łączący Ukrainę z Niemcami przez Czechy i Słowację.
Operatorzy gazowych systemów przesyłowych Ukrainy, Niemiec, Czech i Słowacji zgodzili się współpracować w celu stworzenia środkowoeuropejskiego korytarza wodorowego.
Jak informuje operator GTS na Ukrainie: „Inicjatywa „Środkowoeuropejski korytarz wodorowy” ma na celu stworzenie „autostrady wodorowej” w Europie Środkowej, aby transportować wodór z obiecujących obszarów jego dostaw na Ukrainę, która ma dobre warunki do produkcji ekologicznego wodoru, przez Słowację i Czechy do obszarów o dużym popycie w UE”.
„Gaz ziemny pozostanie kluczowym źródłem energii i ważnym czynnikiem w programie dekarbonizacji przez następne dwie dekady. Jednak wodór prawdopodobnie odegra znaczącą rolę do 2050 r., kiedy oczekuje się, że europejska gospodarka osiągnie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego już dziś musimy zacząć badać te możliwości. Wodór to obiecująca technologia, która znajduje się na wczesnym etapie wdrażania w całej gospodarce. Partnerstwo z sąsiednimi operatorami GTS stworzy efekt synergiczny dla rozwoju zielonego wodoru.” – powiedział Paweł Stanczak, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju i transformacji operatora GTS Ukrainy.
Korytarz wodorowy umożliwi również transport wodoru z zakładów produkcyjnych do odbiorców wodoru w Czechach i na Słowacji.
Wśród uczestniczących firm są EUSTREAM (słowacki operator GTS), ukraiński operator GTS (OGTSU), NET4GAS (czeski operator GTS) i OGE (wiodący operator GTS w Niemczech).
Wodorowy korytarz może być utworzony częściowo poprzez przebudowę istniejącej infrastruktury gazowej w połączeniu z ukierunkowanymi inwestycjami w nowe rurociągi wodorowe i stacje sprężarek. Umożliwi to transport wodoru w przystępnej cenie.
Organizatorzy rozpoczęli już badania możliwości technicznej realizacji korytarza wodorowego do transportu czystego wodoru do 120 GWh dziennie.
Źródło: epravda