Ukraina planuje kupić lodołamacz za pięć milionów dolarów

Na Ukrainie planowany jest zakup lodołamacza. Gabinet Ministrów zatwierdził już przydział środków na statek.

Ukraina nie ma takiego statku od 2001 roku. Lodołamacze poprawią warunki do eksploracji oceanów świata, ustanowią nawigację antarktyczną i ułatwią dostarczanie towarów do stacji „Akademik Vernadsky” niezależnie od warunków pogodowych. Teraz Ukraina jest zmuszona do czarterowania zagranicznych lodołamaczy, jeśli ładunek ma być dostarczony w czasie, gdy ocean w pobliżu Antarktydy jest pokryty lodem.

Trwają negocjacje z Anglią w sprawie zakupu flagowego lodołamacza brytyjskiej służby antarktycznej „James Clark Ross”. Według ukraińskich ekspertów nadaje się on do eksploatacji jeszcze przez najbliższe 20-25 lat. Wielka Brytania zgadza się sprzedać „Jamesa Clarka Rossa” za pięć milionów dolarów.

Przypomnieć warto, że Stany Zjednoczone Ameryki w przyszłym roku rozpoczną transfer na Ukrainę szybkich łodzi bojowych Mark VI.

Źródło: Słowo i dilo

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kijów oskarżył Moskwę o ataki hakerskie na strony internetowe Ministerstwa Obrony i Marynarki Wojennej

sob. lipiec 10 , 2021
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach hakerskich na własną stronę internetową i portal Marynarki Wojennej Ukrainy. W Kijowie  mówią, że za to odpowiada Moskwa. Rosyjscy hakerzy zaatakowali portal ukraińskiej marynarki wojennej i opublikowali fałszywe doniesienia o szkoleniach Sea Breeze. Ministerstwo Obrony nazwało to celową operacją informacyjną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. […]