Ukraina planuje kolejny krok w walce z plastikiem

Ukraina chce zakazać niektórych wyrobów plastikowych. Planowany jest zakaz produkcji i importu części produktów plastikowych do Ukrainy. 

Na Ukrainie chcą wprowadzić zakaz plastikowych naczyń, higienicznych wacików i słomek do napojów. Poinformował o tym minister środowiska i zasobów naturalnych Roman Abramowski. 

Czytaj również: Ukraina chce zakazać sprzedaży alkoholu i papierosów w supermarketach

Szef resortu Roman Abramowski planuje zarejestrowanie odpowiedniego projektu w październiku w Radzie Najwyższej.

Głównie chodzi o zakaz takiej produkcji i importu plastikowych towarów, jak: słomki, sztućce, kij do trzymania balonów, pojemniki na żywność i napoje, pokrywki z pojemników na napoje.

Roman Abramowski dodał: „Proponujemy również wprowadzenie etykietowania niektórych produktów zawierających plastik, które nie są jeszcze zakazane. W szczególności do: chusteczek nawilżanych, środków higieny osobistej, pieluszek, wyrobów tytoniowych z filtrami”. 

Projekt ustawy zaproponowany przez ministerstwo przewiduje następujące kary: za produkcję i dystrybucję wyrobów z tworzyw sztucznych – od 18 do 51 tysięcy hrywien (od 2,5 tyś. do 7 tyś zł).  Za powtarzające się naruszenia w ciągu roku proponuje się podwyższenie grzywny do 85-170 tysięcy hrywien (od 12 tyś do 24 tyś zł). Wysokość grzywny będzie zależeć od różnych czynników.

Zakaz jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych na światowej agendzie działa od 2018 roku: już wtedy obrót plastikowymi torebkami był regulowany podatkami lub zakazami w 127 krajach.

Istnieje wiele powodów do zaniepokojenia rządów, ponieważ sama UE zużywa rocznie ponad 800 000 ton jednorazowych plastikowych torebek.

Plastik znajduje się następnie w stawach i glebie, gdzie pozostaje przez setki lat. W naturze nie ulega rozkładowi, a jedynie rozpada się na mniejsze cząsteczki, mikroplastik, który następnie znajduje się w pożywieniu i wodzie pitnej.

Źródło: slovoidilo.ua

Fot. Hans Braxmeier from Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Niemczech badają rosyjskie cyberataki na polityków

pt. wrz. 10 , 2021
Niemiecka Prokuratura Generalna wszczęła śledztwo w sprawie kilku niedawnych cyberataków na niemieckich polityków, podejrzewając rosyjski wywiad. Rzecznik niemieckiej prokuratury federalnej powiedział, że ​​śledztwo zostało wszczęte „pod zarzutem szpiegostwa”. W tym roku niemieckie organy bezpieczeństwa państwa co najmniej trzykrotnie informowały Bundestag o cyberatakach zagranicznych służb wywiadowczych na niemieckich prawodawców. Wśród ofiar […]