Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas konferencji prasowej zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Zaznaczyła również, że status powinien zostać nadany “przy zrozumieniu”, że Kijów będzie wprowadzać reformy wzmacniające rządy prawa, ograniczenie korupcji oraz standardy unijne w pozostałych obszarach.
Czytaj również: Ukraina prowadzi negocjacje z Zachodem ws. eksportu zboża
“Ukraina wyraźnie pokazała zaangażowanie w przestrzeganie europejskich wartości i standardów” – powiedziała przewodnicząca KE, która podczas swojego wystąpienia występowała w narodowych kolorach Ukrainy – żółtym i niebieskim.
Komisja Europejska wydała podobną rekomendację co do członkostwa Mołdawii w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Mołdawia złożyła oficjalny wniosek akcesyjny w marcu tego roku, chwilę po Ukrainie. Równocześnie Komisja nie zdecydowała się na rekomendację dla Gruzji, stwierdzając, że to państwo powinno na ten moment otrzymać jedynie “perspektywę zostania członkiem Unii Europejskiej”.
Pozytywna reakcja w Ukrainie
Jak można się było spodziewać, decyzja Komisji Europejskiej została bardzo ciepło przyjęta w samej Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał decyzję Komisji “pierwszym krokiem na drodze do członkostwa w UE, która z pewnością przybliży nasze zwycięstwo”.
Zełenski zaznaczył też, że spodziewa się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w przyszłym tygodniu.
Kiedy Ukraina w Unii Europejskiej?
W oparciu o pozytywną rekomendację Komisji Europejskiej państwa członkowskie będą musiały zdecydować o następnych krokach. Decyzja wszystkich państw musi być jednomyślna. To budzi obawy o możliwość weta ze strony państw sceptycznych wobec rozszerzenia UE, jak i sprzyjających Federacji Rosyjskiej.
Wnioski Ukrainy, Gruzji i Mołdawii będą dyskutowanej podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.
Źródło: Komisja Europejska
Fot. European Parliament from EU, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons