Ukraina i UE uznają swoje paszporty covidowe

Ukraina i Unia Europejska mają porozumieć się w sprawie wzajemnego uznania certyfikatów szczepień na COVID-19.

Jak stwierdził zastępca ministra, współpraca z UE odbywa się na wysokim poziomie, a Ukraina uczestniczy we wszystkich grupach roboczych. Oficjalny dokument potwierdzający porozumienie ma być finalizowany w tym tygodniu.

Ukraiński certyfikat będzie dostępny, podobnie jak polski, przez aplikację państwowych usług cyfrowych „Дія”. Wydawanie certyfikatów ma się rozpocząć niebawem, o czym zapewnił zastępca ministra ochrony zdrowia Ukrainy Jarosław Kuczer. Certyfikaty otrzymają tylko osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki.

Certyfikat ma zostać zsynchronizowany z platformą E-Health. Na pierwszym etapie istnienia „paszportów” będą wydawane tylko zaszczepionym, docelowo mają zostać rozszerzone na osoby, które przeszły chorobę oraz na podstawie przebytych testów.

Jak informuje polski MSZ, obecnie wjazd na terytorium Ukrainy jest ograniczony. Polscy obywatele muszą okazać odpowiednie ubezpieczenie oraz negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19, który musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy, lub dokument potwierdzający odbycie pełnego kursu szczepienia przeciwko COVID-19.

Źródło: Ukraina24

Fot. Flickr / Jernej Furman CC BY 2.0

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Największy rosyjski przewoźnik lotniczy zawiesza loty nad Białorusią

wt. cze 29 , 2021
Wołga-Dniepr to pierwsze rosyjskie linie lotnicze, które zdecydowały się na ten krok. Powodem są sankcje państw zachodnich w reakcji na stosowane represje wobec obywateli przez Mińsk. ,,Postanowiliśmy tymczasowo nie wykorzystywać przestrzeni powietrznej Białorusi do lotów naszych samolotów” – ogłosił rzecznik prasowy największego przewoźnika cargo w Federacji Rosyjskiej, odmawiając dalszych komentarzy. […]