Ukraina i Polska mogą porozumieć się w sprawie pracowników sezonowych i przywrócenia transportu

3

Mając na uwadze dynamikę ruchu granicznego w ostatnich dniach Polska i Ukraina będą pracować nad przywróceniem regularnego transportu między krajami.

Punktem wyjścia dla przywracania normalnej współpracy między Kijowem i Warszawą po jej zamrożeniu przez pandemię koronawirusa będzie spotkanie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej do Spraw Współpracy Gospodarczej – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Obydwie strony rozważają również podpisanie porozumienia dotyczącego pracowników sezonowych. Miałaby ona rozwiązać problemy związane z pobytem ukraińskich migrantów na terytorium RP.

W planach jest również organizacja spotkania przedstawicieli ministerstw edukacji obydwu krajów w ramach wspólnej Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa dla polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i szkolnictwa dla ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska co roku otwiera rynek dla pracowników sezonowych z Ukrainy, których potrzebują rolnicy. Andrzej Gajowniczek prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw w rozmowie z Ukrinform szacował, że w tym roku potrzeba będzie „setek tysięcy” pracowników sezonowych z Ukrainy.

Źródło: MSZ Ukrainy

Fotografia: Przemysław Czopor / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

3 thoughts on “Ukraina i Polska mogą porozumieć się w sprawie pracowników sezonowych i przywrócenia transportu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Powrót Rosji do G7. Trump na tak, Trudeau się sprzeciwia

śr Cze 3 , 2020
W sobotę 30 maja prezydent Donald Trump zasugerował, że Rosja powinna zostać zaproszona na szczyt G7. Premier Kanady Justin Trudeau uznał to za nieakceptowalne. Trudeau twierdzi, że brak szacunku i naginanie międzynarodowych reguł i norm było powodem wykluczenia Rosji z grupy G7 i z tego powodu pozostanie ona poza grupą. […]