Ukraina chce zakazać sprzedaży alkoholu i papierosów w supermarketach

Rada Najwyższa zarejestrowała ustawę, która zakazuje sprzedaży wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych i papierosów w supermarketach.

Odpowiedni dokument o numerze 5805 został zarejestrowany 19 lipca.

Projekt ustawy proponuje zakaz sprzedaży piwa (z wyjątkiem napojów bezalkoholowych), napojów alkoholowych, niskoalkoholowych, win stołowych, wyrobów tytoniowych, e-papierosów, płynów do e-papierosów oraz urządzeń do podgrzewania tytoniu.

Projekt ustawy również proponuje dopuszczenie ich sprzedaży tylko w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie nie są sprzedawane inne towary. W przypadku naruszenia ustawy wprowadzona będzie kara grzywny – 23 790 hrywien (ok. 3 420 zł)

Czytaj również: W przyszłym roku ukraiński rząd planuje podnieść płacę minimalną do 7700 hrywien

Powodem tej inicjatywy autorzy ustawy nazywają szkodliwy wpływ alkoholu i tytoniu na organizm. Podkreślają, że alkohol jest główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności osób w wieku 15-49 lat i siódmą najczęstszą przyczyną zgonów wszystkich grup wiekowych na świecie.

Według autorów ustawy, alkohol i tytoń w zwykłych sklepach przyciągają wzrok wszystkich kupujących i tworzą efekt reklamowy. Z tego powodu te produkty są rzekomo kupowane nawet przez osoby, które nie miały początkowo takiego zamiaru.

Warto przypomnieć, że na Ukrainie walka z masowym paleniem rozpoczęła się w 2006 r. Od tego czasu parlamentarzyści zakazali reklamy i sponsorowania wyrobów tytoniowych, zabronili palenia w miejscach publicznych, zobowiązali do oznaczania wyrobów tytoniowych i umieszczania na nich ostrzeżeń o zagrożeniach związanych z paleniem. A do tego zostało zwiększone opodatkowanie wyrobów tytoniowych.

Ukraina ma również szereg zasad mających na celu zwalczanie alkoholu. W szczególności obowiązuje zakaz reklamowania alkoholu w radiu i telewizji od 6:00 do 23:00. Ponadto sprzedaż alkoholu w nocy jest zabroniona w większości miast Ukrainy, z wyjątkiem wyspecjalizowanych placówek (takich jak bary), które mają koncesję.

Źródło: hromadske.ua 

One thought on “Ukraina chce zakazać sprzedaży alkoholu i papierosów w supermarketach

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Rosji eksport usług po raz pierwszy przewyższył import

pon. lipiec 26 , 2021
Analitycy z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie obliczyli, że w czerwcu 2021 saldo handlu międzynarodowego usługami w Rosji po raz pierwszy w tym roku stało się dodatnie. Rosja w czerwcu wyeksportowała usługi o łącznej wartości 4,8 mld. USD, a importowała usługi o wartości 4,6 mld USD. W efekcie bilans w […]