Ukraina chce przeznaczyć jeszcze 4,5 miliarda hrywien na wzmocnienie granicy z Rosją

2

Ukraińska służba graniczna wniosła projekt ustawy, w którym prosi o zwiększenie budżetu na projekt „Mur” na granicy z Rosją. Jeśli rada ministrów się zgodzi, to wartość projektu sięgnie 6,2 mld UAH.

Ukraina planuje wzmocnić granice z Rosją, a także częściowo z Mołdawią. Prace nad projektem „Mur” już trwają i przeznaczono na nie 1,7 mld UAH (ok. 253 mln. PLN). Projekt służby granicznej zakłada znaczne zwiększenie budżetu oraz wydłużenie terminu realizacji projektu do 2025 roku.

Pogranicznicy zwracają uwagę na wzrost kosztów materiałów budowlanych i robotników, co znacząco zawyżyło pierwotnie planowane koszty. Na ten moment z całego projektu zrealizowano jedynie budowę obiektów na terenie okręgu charkowskiego i częściowo ługańskiego.

Jeżeli rada ministrów wyrazi zgodę, to cały projekt zostanie zrealizowany do 2025 roku i przebiegać będzie w trzech fazach:

  1. 2020-2021 – w granicach okręgów Charkowskiego i Ługańskiego,
  2. 2021-2022 – w granicach obwodów Ługańskiego i Sumskiego,
  3. 2022-2025 w granicach obwodów Sumskiego, Czernichowskiego i Odeskiego.

Projekt Mur nazywany również „Europejskim Wałem” lub „Murem Jaceniuka” powstał jeszcze w 2014 roku z inicjatywy ówczesnego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka. Zakłada przeprowadzenie demarkacji granicy między Ukrainą i Federacją Rosyjską, budowę umocnień, płotów i obiektów specjalnych. Miał stanowić element przygotowań do wprowadzenia reżimu bezwizowego z UE.

Źródło: Unian

Fot. Serge Bystro / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

2 thoughts on “Ukraina chce przeznaczyć jeszcze 4,5 miliarda hrywien na wzmocnienie granicy z Rosją

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kołczak czy Stalin w Cerkwi? Czyli uwag kilka o rosyjskiej percepcji dziejów

śr Cze 24 , 2020
W maju 2020 r., w liczącym ponad 250 tys. mieszkańców Sterlitamaku, mieście znajdującym się w Republice Baszkortostanu Federacji Rosyjskiej wybuchł skandal związany z postawieniem, ale i szybkim demontażem pomnika admirała Aleksandra Wasiliewicza Kołczaka (1874-1920). Sprawa, wydawałoby się, o wymiarze zupełnie lokalnym, wywołała jednak określony rezonans na poziomie federalnym, zwłaszcza w […]
Pomnik admirała Kołczaka w Irkucku