Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła trzy nowe projekty humanitarno-rozwojowe skierowane do osób dotkniętych konfliktem zbrojnym we wschodniej Ukrainie.
Tocząca się od 2014 roku wyniszczająca wojna dotknęła ponad 5 milionów ludzi, z czego 1,6 miliona musiało uciekać ze swoich domów, a 3,4 miliona wciąż potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Polska Akcja Humanitarna udziela niezbędnego wsparcia w tym zapomnianym kryzysie już od 6 lat, czyli od początku konfliktu. Natomiast w czerwcu 2020 roku PAH ruszyła z trzema nowymi projektami skierowanymi do najbardziej potrzebujących osób.
Pandemia koronawirusa wymusza intensyfikację działań
W ostatnich miesiącach działania misji PAH we wschodniej Ukrainie zostały zintensyfikowane ze względu na większe potrzeby wynikające z pandemii COVID-19. Ich kontynuacją jest projekt realizowany we współpracy z USAID/OFDA, który zakłada dystrybucję zestawów higienicznych do 2000 gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby w podeszłym wieku lub osoby z niepełnosprawnościami. Te zestawy pokryją zapotrzebowanie na trzy miesiące. Specjalną pomocą zostanie objętych również 200 osób ze specjalnymi potrzebami wynikającymi z poważnych chorób lub niepełnosprawności. Takie zestawy, zawierające m.in. pieluchy dla dorosłych czy wkładki chłonne, są dla tych osób często jedyną szansą na odpowiednią i godną opiekę, ponieważ ceny artykułów higienicznych w Ukrainie dramatycznie wzrosły, a ich dostępność jest ograniczona.
Swoimi działaniami PAH zapobiega również rozprzestrzenianiu się wirusa w miejscach, które mogą stać się potencjalnymi ogniskami pandemii. W efekcie PAH pokryje także trzymiesięczne potrzeby higieniczne 700 rezydentów domów opieki. Dodatkowo zostaną stworzone materiały edukacyjne w celu zwiększania świadomości na temat odpowiedniej ochrony przed wirusem i praktyk higienicznych.
Miny sieją spustoszenie na wschodzie kraju
Z kolei projekt finansowany przez UNICEF ma na celu zapewnienie pomocy i ochrony ofiarom min lądowych – w szczególności dzieciom i ich rodzicom – oraz wzmocnienie zdolności lokalnych społeczności do opieki nad takimi osobami. Donbas należy do najbardziej zaminowanych terenów na świecie. Tylko pomiędzy czerwcem 2014 roku a październikiem 2018 roku odnotowano 827 wypadków minowych. Spośród 1582 ofiar śmiertelnych, 119 osób stanowią dzieci. Od początku konfliktu we wschodniej Ukrainie zginęło ponad 240 dzieci, 56 zaginęło, a kilkaset zostało rannych.
PAH zapewni kompleksową pomoc i opiekę 45 rodzinom, w których dziecko lub rodzic zostali poszkodowani w wyniku wybuchu miny lądowej. Rodziny te zostaną objęte programem opieki nad indywidualnym przypadkiem oraz, zgodnie ze swoimi potrzebami, otrzymają wsparcie psychologiczne, psychospołeczne, prawne i finansowe w zakresie rehabilitacji lub dostosowania domów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo 400 rodziców/opiekunów i 200 pracowników społecznych otrzyma szkolenia z technik pozytywnego rodzicielstwa, a 500 dzieci i nastolatków żyjących od lat w cieniu wojny będzie mogło skorzystać ze zdalnego wsparcia psychospołecznego poprzez m.in live streamingi z pracownikami społecznymi i edukatorami PAH, sesje online z psychologiem i telefon zaufania.
Ostatni z nowo rozpoczętych projektów, „Budowanie potencjału Centrów Usług Społecznych w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie”, został sfinansowany ze środków Polskiej Pomocy i zakłada zakup specjalistycznego wyposażenia dla instytucji społecznych we wschodniej Ukrainie. Instytucje te zostaną wyposażone w sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. kule czy chodziki. Jedna z instytucji zostanie także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi poprzez zakup specjalistycznej windy. Z kolei pracownicy społeczni innej instytucji zostaną wyposażeni w rowery, dzięki czemu, mimo braku transportu publicznego, będą mogli dotrzeć do potrzebujących, którzy mieszkają na odległych terenach wiejskich. Projekt ten stanowi dodatkowy komponent dwuletniego projektu realizowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w ramach którego PAH zapewnia dostęp do infrastruktury społecznej we wschodniej Ukrainie oraz zwiększa kompetencje pracowników społecznych i kadry zarządzającej instytucji społecznych. Dodatkowym celem tego projektu jest zbudowanie potencjału działaczy społecznych poprzez zorganizowanie warsztatów i szkoleń, m.in. z zakresu zarządzania projektami i wdrażania zmian w lokalnych społecznościach.
Śródtytuły pochodzą od redakcji
Fot. PAH