Szef ukraińskiego MSZ o Nawalnym – wróg mojego wroga, mój przyjaciel

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kuleba wyjaśnił, że Ukraina wspiera apele o zwolnienie Aleksieja Nawalnego, który jest wrogiem Władimira Putina.

Kuleba odniósł się do ostatnich wydarzeń w Rosji, gdzie doszło do zatrzymania opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego, a w sobotę odbyły się masowe protesty. Stwierdził, że Ukraina zajęła twarde stanowisko, gdyż „nie należy bić ludzi”, a także dlatego, że „jest takie powiedzenie, wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”.

Szef MSZ uznał, że osoba Nawalnego jest uosobieniem protestów, ale Rosjanie wyszli przede wszystkim w obronie samych siebie. Równocześnie zaapelował, aby nie mieć iluzji i nie „oczarowywać się Aleksiejem Nawalnym z punktu widzenia interesów Ukrainy”.

„Będzie musiał przeprosić za rosyjską agresję, jeżeli stanie się tak, że Nawalny w jakiejś perspektywie, w rezultacie demokratycznych wyborów stanie na czele Rosji albo zajmie jakieś miejsce w systemie politycznym. Ale tak jak powiedziałem, wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Dlatego jeśli Nawalny jest wrogiem Putina, to my wspieramy Nawalnego. To bardzo proste” – powiedział Kuleba.

Stanowisko Nawalnego wobec Ukrainy

Chociaż Aleksiej Nawalny stwierdzał, że w połowie, a może nawet większej części jest Ukraińcem, to jego stosunek do okupacji Krymu jest daleki od oczekiwań Kijowa. Jak przypomina Ukraińska Prawda, Nawalny w 2014 w rozmowie z Echem Moskwy stwierdził, że „Uważam, że pomimo tego, że Krym został zajęty z rażącym naruszeniem wszelkich norm międzynarodowych, rzeczywistość jest taka, że ​​Krym jest teraz częścią Rosji. I nie oszukujmy się, i radzę Ukraińcom też się nie oszukiwać. Pozostanie częścią Rosji i już nigdy więcej nie stanie się częścią Ukrainy w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Źródło: Ukraińska Prawda

Fot. Едуард Крижанівський, фотограф МЗС, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruś ogłosiła cyfrowy plan pięcioletni

wt Sty 26 , 2021
Strona białoruska opublikowała program socjalno-ekonomicznego rozwoju państwa na najbliższe 5 lat. Plan zakłada przede wszystkim rozwój gospodarki w sferze cyfrowej, do czego przygotowywała poprzednia pięciolatka, za okres 2016-2020. W jego ramach poszerzono dostęp do szerokopasmowego internetu i rozbudowano infrastrukturę IT w kraju. Dokument omawia nie tylko elementy cyfrowej gospodarki, ale […]