Sprawa Poroszenki: aresztowanie albo 1 miliard hrywien

W kijowskim sądzie nadal trwa wybór środka powściągliwości dla piątego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Prokuratura zwróciła się do sądu o aresztowanie Poroszenki z możliwością kaucji w wysokości 1 mld hrywien. Z kolei jego adwokaci proszą, aby w ogóle nie nakładać na niego środków zapobiegawczych.

Prokuratorzy uzasadnili potrzebę takiego środka zapobiegawczego charakterem postępowania karnego, wysokością odszkodowania oraz sytuacją finansową Poroszenki. Prokuratura uważa, że ​​taki środek zapobiegawczy zapewni wypełnienie przez polityka obowiązków proceduralnych.

„Proszę o zastosowanie wobec Poroszenki środka zapobiegawczego w postaci aresztu na okres 2 miesięcy w ramach śledztwa przygotowawczego…, o ustanowienie dla podejrzanego kaucji w wysokości miliarda hrywien” – powiedział prokurator.

Poroszenko jest również proszony o zobowiązanie się do niewyjeżdżania z Kijowa i regionu, przekazania paszportów na wyjazd za granicę, informowania śledczego o zmianie miejsca zamieszkania oraz noszenia elektronicznej bransoletki (w przypadku wpłacenia kaucji).

Prokuratorzy uzasadnili wysokość kaucji faktem, że przestępstwo, którym obciążają Poroszenkę jest szczególnie poważne. 

Przypomnijmy, że według śledztwa, w 2014 roku Poroszenko spiskował z prorosyjskim politykiem Wiktorem Medwedczukiem i innymi w celu zorganizowania dostaw węgla z obszarów Donbasu niekontrolowanych przez Ukrainę.

20 grudnia 2021 r. Poroszenko został uznany za podejrzanego na podstawie trzech artykułów kodeksu karnego: o finansowanie terroryzmu, zdradę stanu oraz pomoc i podżeganie do organizacji terrorystycznej. Grozi mu do 15 lat więzienia z możliwością konfiskaty mienia. Polityk jest podejrzany o dostarczanie węgla o wartości 1,5 mld hrywien z czasowo okupowanych terytoriów oraz pomoc organizacjom terrorystycznym LNR i DNR.

Dzisiaj, 17 stycznia, Petro Poroszenko wrócił z Warszawy do Kijowa i wyjechał z lotniska odrazu do sądu na rozprawę.

Źródło: УП 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina i NATO podpisali zaktualizowane memorandum w sprawie prac nad projektami technologicznymi

pon. sty 17 , 2022
17 stycznia 2022 r. Agencja NATO ds. Komunikacji i Informacji (NCI) i Ukraina podpisali zaktualizowany Memorandum, aby kontynuować współpracę nad projektami technologicznymi. „Na mocy odnowionej umowy pogłębimy naszą współpracę z Ukrainą, aby wesprzeć ich w modernizacji ich usług informatycznych i komunikacyjnych, jednocześnie identyfikując obszary, w których ich personel może wymagać […]
%d bloggers like this: