Protesty pod Radą Najwyższą. Gołos żąda dymisji Arsena Awakowa

1

Pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy trwa protest. Jego uczestnicy domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa w związku z gwałtem w Kaharłyku.

Jak donosi portal Ukraińska Prawda, pod budynkiem Rady Najwyższej protestuje kilkadziesiąt osób. Trzymają w rękach transparenty z napisami „Nie państwu policyjnemu”. Na miejscu znajdują się też namioty z symboliką Prawego Sektora.

Sprawa ma związek z głośną aferą w miejscowości Kaharłyk w obwodzie kijowskim. Dwóch policjantów pobiło i zgwałciło 26-letnią kobietę. Obydwaj mężczyźni nie przyznali się do winy.

Gołos żąda usunięcia ministra

Partia Gołos na swojej stronie opublikowała oświadczenie, w którym domagała się ustąpienia ministra Arsena Awakowa oraz szefa Narodowej Policji Ihora Klymenka w związku z aferą w Kaharłyku.

W oświadczeniu podkreślają, że gdyby nie bezkarność policji w innych aferach (Kryvym Ozeri, przytułku Svitanok), to do wydarzeń w Kaharłyku mogłoby nie dojść.

Jak napisał na Facebooku Jarosław Zheleznyak z Gołosu, udało im się zebrać 56 podpisów pod wnioskiem o dymisję Awakowa i został już zarejestrowany w Radzie.

Arsen Awakow jest uznawany za jednego z „niezatapialnych” ministrów w rządzie. W analizie Ośrodka Studiów Wschodnich wskazuje się na niego jako na najdłużej pełniącego swoją funkcję w historii niepodległej Ukrainy.

Zdjęcie: Виктор Г. Алексеев / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

One thought on “Protesty pod Radą Najwyższą. Gołos żąda dymisji Arsena Awakowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Protest pod ambasadą Białorusi w Warszawie

sob. czerwiec 6 , 2020
Białoruska opozycja zorganizowała protest pod ambasadą Republiki Białorusi na warszawskim Wilanowie. W protestach wzięło udział ponad 200 osób. Protestujący wznosili hasła za uwolnieniem aresztowanych Siarhieja Cihanouskiego oraz Mykoły Statkiewicza. Organizatorzy podkreślali, że protestują przeciwko ograniczaniu prawa do wolnych wyborów, nie agitują zaś za konkretnym kandydatem. Przemawiali opozycjoniści i mieszkający w […]