PKB Ukrainy w okresie styczeń-kwiecień spadło o 5%

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy szacuje spadek PKB kraju w okresie od stycznia do kwietnia na 5%. Odpowiada to prognozowanym założeniom przygotowanym przez resort.

Główną przyczyną spodziewanego spadku w kwietniu było gwałtowne ograniczenie działalności gospodarczej na terenie całego kraju. Pandemia koronawirusa wymusiła na Kijowie wprowadzenie szerokich ograniczeń aktywności obywateli.

Cios w gospodarkę wymierzony przez pandemię w dwóch pierwszych miesiącach Q2 osłabił jeszcze wzrost PKB Ukrainy w 2020. W pierwszym kwartale PKB kraju spadło o 1,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pod koniec kwietnia Bank Narodowy Ukrainy pogorszył prognozę dla kraju, szacując, że w całym 2020 jego gospodarka skurczy się o 6-7%.

Impulsem do wzrostów mogą być niedługo pieniądze, które zaczną napływać od pracowników sezonowych z Polski. Resorty gospodarek obydwu państw pracują już nad porozumieniem regulującym ich pracę.

Źrodło: Ministerstwo Gospodarki Ukrainy

Fot. Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Trwa pierwsza wizyta Wiktora Orbana na Białorusi

pt. czerwiec 5 , 2020
Premier Węgier Wiktor Orban bierze udział w swojej pierwszej wizycie na Białorusi. W Pałacu Niepodległości powitał go prezydent Alaksandr Łukaszenka – donosi agencja prasowa Belta. Wiktor Orban na powitanie stwierdził, że jest zaszczycony, mogąc być pierwszym premierem w historii Węgier, który odwiedził Białoruś. Premier Węgier wyraził nadzieję, że jego wizyta […]
Wiktor Orban z pierwszą wizytą na Białorusi