Afera Pandora Papers: Zełenski i offshore 95

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego bliscy współpracownicy mogli być zaangażowani w transfer 40 mln dolarów ze struktur powiązanych z oligarchą Igorem Kołomojskim.

Dokumenty Pandora Papers częściowo potwierdziły schemat transferów ze struktur oligarchy Igora Kołomojskiego do spółek offshore Wołodymira Zełenskiego i jego współpracowników. Pandora Papers to najnowszy wyciek 14 spółek, które rejestrowały i obsługiwały spółki offshore możnych całego świata. W szczególności dziennikarzom udało się zidentyfikować ostatnich właścicieli offshore, którzy mogli otrzymać pieniądze. Fundusze te mogą być częścią historii wypłat i prania brudnych pieniędzy przez Privatbank (który należał do oligarchy Kołomojskiego).

Czytaj również: Achmetow, Pinczuk i Poroszenko najbogatszymi Ukraińcami

Podczas pracy nad projektem dziennikarze znaleźli potwierdzenie informacji, które pojawiły się podczas wyścigu prezydenckiego wiosną 2019 roku. Schemat, w ramach którego spółki offshore Zełenskiego i jego zespołu od 2012 roku otrzymały 40 mln dolarów od firm powiązanych z oligarchą Igorem Kołomojskim.

Wszystkie spółki Kwartału 95

Dokumenty potwierdzają, że w 2012 roku studio „Kwartał 95” zarejestrował kilkanaście firm na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Belize i Cyprze. W środku tej sieci była dotychczas nieznana firma Maltex Multicapital Corp. Według dokumentów Maltex był równo podzielony między Wołodymyra Zełenskiego, braci Serhija i Borysa Szefirów oraz scenarzystę i reżysera produktów studia Andrija Jakowlewa.

Nominalnym właścicielem samego centrum, była inna firma, Davegra Limited. Jej właścicielem był wówczas obecny szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow. To on podpisał tzw. „deklarację powierniczą” – dokument, który rejestruje relację między nominalnym a rzeczywistym właścicielem firmy.

Z dokumentów Pandora Papers wynika, że 40 mln dolarów zostało formalnie wpłacone jako wkład do kapitału zakładowego. Jednocześnie spółki offshore, które prawdopodobnie przekazały środki do „Kwartału 95”, są podejrzane o pranie miliardów z Privatbanku.

Ponadto pieniądze były przekazywane za pośrednictwem cypryjskiego oddziału Privatbank – tego samego, przez który oligarcha mógł prać miliony. Z nowych dokumentów wynika, że ​​przynajmniej jedna z firm prowadzących „Kwartał 95” miała konto w tym banku. Oznacza to, że offshore Zełenskiego może być również częścią historii prania pieniędzy.

Politycy milczą, Szefir komentuje

Dziennikarze próbowali skontaktować się i uzyskać komentarze od wszystkich uczestników tej historii. Jednak odpowiedzi na wcześniej wysłane pytania udzielił tylko Borys Szefir, który jedyny z drużyny nie poszedł do polityki.

Borys Szefir w swoją kolej na pytanie dziennikarzy: dlaczego „Kwartał 95” stworzył offshore, odpowiedział, że to pytanie należy zadać prawodawcom, którzy stworzyli taką sytuację, że biznes jest stale zagrożony przez dochodzących do władzy bandytów. W tym czasie (mówi o latach stworzenia offshore „Kwartał 95”) bardzo ważnym było zabezpieczyć nasze interesy.

Oprócz tego Szefir dodał, że w tym momencie zamknął już część firm zagranicznych i chce zwrócić biznes na Ukrainę.

Dziennikarze starali się też uzyskać stanowisko prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie milionów od oligarchy Kołomojskiego i zagranicznych dywidend. Jednak u Prezydenta stwierdzono, że „nie będzie odpowiedzi”.

Pandora Papers to globalny wyciek dokumentów, który ujawnił tajne aktywa, tajne transakcje i ukryte bogactwa najbogatszych ludzi na całym świecie. Pandora Papers gromadzi informacje o aktywach i tajnych transakcjach 130 wpływowych osób, w tym ponad 30 czołowych polityków.

Sprawą zainteresowało się ponad 600 dziennikarzy z całego świata. Przestudiowali w ciągu roku 11,9 miliona zagranicznych dokumentów, które upubliczniono po wycieku, tzw. Pandora Papers.

Fot. President.gov.ua

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na sesji plenarnej PE m.in. polski plan odbudowy, sytuacja na granicy z Białorusią i podwyżki cen energii

wt. październik 5 , 2021
Niezatwierdzenie przez KE polskiego planu odbudowy, sytuacja na granicy z Białorusią, debata nad ograniczeniem skutków podwyżek cen energii oraz przyszłość partnerstwa UE-USA – znalazły się w planie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która rozpoczyna się w poniedziałek w Strasburgu. Posiedzenie zakończy się w czwartek. Europosłowie oczekują wyjaśnień ws. niezatwierdzenia przez KE […]