Na Ukrainie paszporty elektroniczne będą równoważne z papierowymi

23 sierpnia paszporty elektroniczne na Ukrainie będą oficjalnie równoważne z papierowymi. W tym dniu wejdzie w życie ustawa nr 1368-IX przyjęta przez parlament 30 marca, która to reguluje.

E-paszporty będą musiały być akceptowane przez wszystkich usługodawców na Ukrainie, bez wyjątku – zarówno publicznych, jak i prywatnych. O tym poinformował minister transformacji cyfrowej Michaił Fiodorow.

Czytaj również: Ukraina ma nową strategię polityki zagranicznej

Minister również wspomniał, że Ukraina będzie pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie w życie.

Zdaniem ministra, Ukraina doszła do takiej decyzji dość szybko, biorąc pod uwagę młody wiek państwa. 

„Jesteśmy bardzo młodym krajem, w tym roku kończymy 30 lat. Dlatego decyzje podejmujemy bardzo elastycznie i szybko. Przyszłość kryje się w dokumentach elektronicznych” – przekonuje minister. 

Michaił Fiodorow

Ogólnie Ukraińcy zaczęli czterokrotnie częściej korzystać z usług publicznych w Internecie – mówi Michaił Fiodorow.

Sam minister nie korzysta z dokumentów papierowych.

Paszport w Ukrainie jak dowód osobisty w Polsce

Ukraina, podobnie jak inne państwa poradzieckie wykorzystują paszporty wewnętrzne, które są odpowiednikami polskich dowodów osobistych.

Dokument na poziomie legislacyjnym ustanawia użycie paszportu elektronicznego w celu potwierdzenia tożsamości na żądanie funkcjonariuszy organów ścigania, do podróży po Ukrainie i za granicą samolotem lub koleją, podczas transakcji finansowych, czy otrzymywania różnych usług i tym podobnych.

Posiadacze dowodu osobistego lub zagranicznego paszportu biometrycznego mogą korzystać z paszportu elektronicznego.

E-paszport na Ukrainie będzie działał w oparciu o aplikację mobilną Diya, która została uruchomiona w kraju w lutym 2020 roku.

Źródło: SLOVOIDILO.UA

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina chce stworzyć państwowe linie lotnicze

śr. sierpień 18 , 2021
Prezydent Wołodymyr Zełenski chce zaangażować francuską firmę doradczą Aerogestion w tworzenie ukraińskiego państwowego przewoźnika lotniczego. Poinformowała o tym służba prasowa Kancelarii Prezydenta. Prezydent jest przekonany, że powstanie państwowego przewoźnika lotniczego zapewni Ukraińcom niedrogie i wygodne loty między regionami kraju. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Markiem Roche, dyrektorem francuskiej […]