MSZ: Polska dzieli się szczepionkami przeciwko COVID-19 z Ukrainą

1

Od początku pandemii COVID-19 Polska angażuje się w pomoc innym państwom, realizując transporty humanitarne oraz wysyłając polskich medyków do państw potrzebujących wsparcia. W chwili obecnej jednym z najpilniejszych wyzwań w tej walce są szczepienia.

MSZ Informuje:

Polska poradziła sobie ze szczepieniami w sposób skuteczny. Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień, Polacy mają swobodny dostęp do szczepień przeciw COVID-19 w ramach ponad 7 tysięcy działających punktów szczepień na terenie całego kraju, w których do tej pory wykonanych zostało już ponad 35 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych zostało blisko 18 mln obywateli. Polska posiada odpowiednią rezerwę dawek szczepień dla wszystkich naszych obywateli. Jednak w niektórych krajach dostępność szczepionek jest wciąż niewystarczająca, co istotnie utrudnia skuteczną, globalną walkę z pandemią.

Czytaj również: Ukraina planuje zezwolić na mieszanie różnych rodzajów szczepionek przeciw COVID-19

Kijów apeluje o szczepionki

Państwa zmagające się z niedoborami szczepionek przeciwko COVID-19 zwróciły się m.in. do Polski z wnioskiem o możliwość odsprzedaży szczepionek z posiadanych zasobów. Uwzględniając ryzyko związane z koniecznością utylizacji partii szczepionek z krótkim terminem przydatności, podobnie jak inne państwa UE, jesteśmy gotowi wesprzeć te kraje, udostępniając im, po cenie zakupu, szczepionki z krótszym terminem przydatności.

Działając w duchu solidarności z naszymi ważnymi partnerami w Europie Wschodniej i Południowej, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odstąpieniu części puli polskich szczepionek dla wybranych państw Partnerstwa Wschodniego oraz państw regionu Bałkanów Zachodnich. Posiadane obecnie przez Polskę nadwyżki szczepionek pozwalają tę zapowiedź zmaterializować m.in. w stosunku do Ukrainy.

Ukraina nadal szczepi

Ukraina rozpoczęła w lipcu 2021 r. kolejny, piąty etap szczepień ludności przeciwko COVID-19, którymi objęte mają być wszystkie osoby powyżej 18. roku życia. Obecnie pierwszą dawką zaszczepionych jest tylko 10,4 proc. Ukraińców, a drugą dawką jedynie 6,1 proc. Ukraina potrzebuje 48 mln dawek, z czego 34 mln ma zakontraktowane do końca roku. Partia szczepionek z Polski – częściowo odsprzedana po kosztach zakupu, a częściowo odstąpiona w formie darowizny – uzupełni te dostawy.

Przekazanie Ukrainie przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 jest kolejną formą wsparcia wysiłków władz w Kijowie na rzecz zmniejszenia zagrożenia epidemicznego i poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa. Od początku pandemii w 2020 r. Polska udziela Ukrainie pomocy w zakresie walki z koronawirusem w postaci dostarczania specjalistycznego sprzętu, środków ochrony osobistej oraz rozwoju usług on-line.

Polskę i Ukrainę łączy bliska współpraca w wielu dziedzinach gospodarki i życia publicznego. Liczne kontakty międzyludzkie, w tym w szczególności znaczący udział ukraińskich obywateli na polskim rynku pracy, wymaga w obliczu pandemii COVID-19 dodatkowych działań obu krajów na rzecz poprawy warunków zdrowotnych po obu stronach granicy. Nie wykluczamy kolejnych dostaw dla Ukrainy.

Źródło: MSZ, nagłówki Redakcja.

Photo by New York National Guard on Foter.com

One thought on “MSZ: Polska dzieli się szczepionkami przeciwko COVID-19 z Ukrainą

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Katastrofa rosyjskiego samolotu Ił-112V pod Moskwą. Zginęli trzej piloci

śr. sierpień 18 , 2021
We wtorek pod Moskwą podczas jednego z lotów testowych rozbił się samolot transportowy Ił-112V. Jak podają służby, wstępną przyczyną katastrofy był skok silnika, jego zniszczenie, a w rezultacie pożar.  „Wstępnym powodem było najprawdopodobniej przepięcie, zniszczenie silnika, dostanie się jego elementów do układu paliwowego i w efekcie pożar” – podaje agencja […]