Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że szczepionka Pfizer stała się dostępna dla wszystkich Ukraińców. W Kijowie sytuacja jest jednak inna

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że amerykańska szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech jest już dostępna dla każdego Ukraińca w ośrodkach masowych szczepień. Jednak Kijów ostrzega, że ​​nie ma na to wystarczającej ilości leków.

Agencja zapewniła, że ​​szczepionka „będzie dostępna dla każdego, z pierwszeństwem dla osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi”.

Decyzję o udostępnieniu leku wszystkim Ukraińcom tłumaczył fakt, że do końca lipca Ukraina spodziewa się otrzymać około 1 mln dawek tej szczepionki.

Wasyl Zhyvotenyuk, regionalny koordynator szczepień w Kijowie, powiedział jednak, że w stolicy nie ma wystarczającej ilości dawek Pfizera, aby zaszczepić wszystkich. W tej chwili nie wiadomo, czy ktokolwiek w stolicy będzie mógł dostać lek.

Ministerstwo przypomina jednak, że Ukraina stosuje również szczepionkę CoronaVac, która podczas prób wykazała skuteczność 83,5% w zapobieganiu chorobom objawowym i 100% skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom.

Zgodnie z Narodowym Planem Szczepień przeciwko COVID-19, od maja na Ukrainie ma być wykonywanych co najmniej 5,6 mln szczepień miesięcznie. Aby to zrobić, każdego dnia trzeba zaszczepić około 182 tys. osób.

Jednocześnie takich wskaźników do tej pory nie udało się osiągnąć. I tak w maju podano łącznie 425 tys. szczepień, a w czerwcu 1 mln 552 tys.

Źródło: hromadske.ua

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o sześć miesięcy

pon. lipiec 12 , 2021
12 lipca Rada UE podjęła decyzję o przedłużeniu sankcji wymierzonych w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej o kolejne pół roku, do 31 stycznia 2022 roku. Sankcje gospodarcze zostały nałożone po raz pierwszy 31 lipca 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. Zostały one wzmocnione we wrześniu […]