Andrij Jermak: Ukraina w 2020 roku stała się silniejsza

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w swoim artykule dla portalu LIGA.net ocenił, że Ukraina wychodzi z 2020 mocniejsza. Podkreśla też sukcesy kraju w walce z pandemią.

Jak stwierdził Jermak, szacunki naukowców dowodzą, że dzięki wprowadzeniu na wiosnę ścisłej kwarantanny oraz kwarantanny adaptacyjnej latem udało się ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem. Gdyby nie te działania śmiertelność mogłaby sięgnąć 125-145 tys. osób. Podkreślił, że obecnie Ukraina ma niższą śmiertelność względną (liczba śmierci na liczbę zakażeń) niż Wielka Brytania, Francja czy Włochy.

Gospodarka Ukrainy spadnie o 5% i to dobry wynik

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy szacuje, że w wyniku światowej recesji gospodarka ukraińska skurczy się o około 5%. Jest to jednak dobry wynik i lepszy niż wynikało z prognoz. Jako porównanie podaje szacunki Komisji Europejskiej, która zakłada, że gospodarka strefy euro skurczy się o 7,8%.

W opinii Jermaka Ukraina zachowuje stabilność makroekonomiczną i terminowo reguluje swoje zobowiązania. „Bez względu na krytykę, programy prezydenta „Wielkie budownictwo”, tanie pożyczki i inne środki wspierania gospodarki pozwalają złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego.

Niekonstytucyjne orzeczenie Sądu Konstytucyjnego

Jermak odniósł się również o do orzeczenia Sądu Konstytucyjnego, który odrzucił szereg rozwiązań antykorupcyjnych zaproponowanych przez Zełeńskiego i odrzuconych po skardze posłów partii opozycyjnych (prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy „Za Życie” oraz „Za przyszłość”). Propozycje prezydenta zostały uznane za niekonstytucyjne, a część opinii publicznej uznała to za krok wstecz w walce z korupcją w Ukrainie.

Szef kancelarii uznał decyzję Sądu za niekonstytucyjną, jednak w swoim artykule podkreślił, że „wysiłki wrogich sił wewnętrznych i zewnętrznych” nie zniszczyły systemu antykorupcyjnego w kraju i nie doprowadziły do sporu między Ukrainą i zachodnimi partnerami. Zablokowanie ustaw nie sprawiło też opóźnień we współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, które uzależniają wypłaty dalszych transz pomocy dla Ukrainy od sukcesów we wprowadzaniu antykorupcyjnych przepisów.

W opinii Jermaka kluczowe dla realizacji celów postawionych przez Zełeńskiego na 2021 rok jest przełamanie oporu „starego systemu” – „Pomimo tego, że przeciwko naszym działaniom zjednoczyli się krajowi skorumpowani urzędnicy, klany oligarchiczne i zagraniczne służby specjalne, nie uda im się ani zniszczyć systemu organów antykorupcyjnych, ani skłócić Ukrainy z jej zachodnimi partnerami, ani powstrzymać rozwoju kraju.

Źródło: LIGA.net/Witryna Prezydenta Ukrainy

Fot. Офіційне інтернет-представництво Президента України, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Protesty w Białorusi zwalniają, ale nie wygasają - Bartosz Tesławski w Polskim Radiu 24

niedz. sty 3 , 2021
Białoruski protest w metaforze Andrieja Wardamackiego jest jak rozpędzony pociąg, zbyt ciężki, by go zatrzymać. O tym, czy rzeczywiście białoruski pociąg będzie jechał dalej, jak reaguje na to świat, a nawet kto mógłby zostać kolejnym prezydentem Białorusi rozmawiał Bartosz Tesławski, gość programu Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24. – […]