Achmetow, Pinczuk i Poroszenko najbogatszymi Ukraińcami

1

Forbes opublikował listę najbogatszych Ukraińców. Na jej czele znaleźli się oligarchowie Rinat Achmetow, Wiktor Pinczuk i były prezydent Petro Poroszenko.

Majątek najbogatszego obywatela Ukrainy Rinata Achmetowa został oszacowany na 2,8 mld USD. Achmetow pochodzi z Doniecka, jest m.in. właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. Swój majątek opiera na przemyśle górniczo-hutniczym. Achmetow związany jest z Partią Regionów, tą samą, z której wywodził się były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, którego Achmetow wspierał w wyścigu prezydenckim przeciwko Wiktorowi Juszczence w 2004 roku.

Wiktor Pinczuk może pochwalić się majątkiem o połowę mniejszym niż Achmetow, szacowanym na 1,4 mld. USD. Biznesmen związany jest z obwodem dniepropietrowskim. Jego żona, Olena jest córką byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. W 2013 roku poparł i wsparł organizację Rewolucji Godności (Euromajdanu). Posiada fundację swojego imienia oraz jest mecenasem PinchukArtCentre.

Na trzecim miejscu uplasował się były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, z majątkiem na poziomie 1,4 mld USD. Nazywany królem czekolady jako właściciel koncernu cukierniczego Roshen. Był jednym z politycznych liderów Rewolucji Godności (wraz z Arsenijem Jaceniukiem i Witalijem Kłyczką), a po Euromajdanie został wybrany prezydentem. W 2019 roku ubiegał się o reelekcję, jednak przegrał w wyścigu z obecnie urzędującym Wołodymirem Zełeńskim.

Ihor Kołomojski, uznawany za patrona Wołodymira Zełeńskiego również znalazł się na liście 10 najbogatszych Ukraińców. Zajął 8 miejsce z majątkiem szacowanym na 1 mld. USD.

Według szacunków Banku Światowego PKB per capita (na osobę) na Ukrainie w 2018 wyniosło 3095 USD. PKB całej Ukrainy w 2018 roku wynosiło 180 mld. USD.

Źródło: Forbes

Fotografia: Wikimedia Commons

One thought on “Achmetow, Pinczuk i Poroszenko najbogatszymi Ukraińcami

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wybory na Białorusi: zatrzymania opozycjonistów i marsze protestu

niedz. maj 31 , 2020
Na Białorusi trwają masowe protesty obywateli po tym, jak 29 maja doszło do zatrzymania blogera Siarhieja Cichanouskiego i 7 innych osób. Ludzie masowo podpisują listy poparcia dla alternatywnych wobec Alaksandra Łukaszenki kandydatów. 29 maja doszło do zatrzymania blogera prowadzącego popularny kanał Страна для жизни. Postawiono mu zarzuty na podstawie art. […]
Zatrzymanie Siarhieja Cihanouskiego w Grodnie