Spada jakość nauczania w Rosji i Białorusi

Rosyjska i białoruska nauka mają kłopoty z kształceniem kolejnych pokoleń. Spada jakość kształcenia i przygotowania do pracy.

W Rosji trwa ogólnokrajowe forum „Młodzież i nauka”. Podczas swojego wystąpienia przewodniczący Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandr Siergiejew stwierdził, że stopień przygotowania studentów rosyjskich szkół wyższych systematycznie spada.

„Jakość studenta opuszczającego uczelnię, powiedzmy, nie poprawia się, tylko spada. Byliśmy świadkami tego procesu zarówno w latach 90., jak i 2000. i przypisywaliśmy go oczywistej przyczynie nieładu, który miał miejsce w tym kraju. Niemniej jednak wyzwanie polega na tym, jak poprawić jakość ucznia. Ale kiedy takie oskarżenie jest kierowane w stronę uniwersytetów, (…) to uniwersytety zwracają uwagę na szkoły: „A kto przychodzi ze szkoły?” Tacy, których, przepraszam, musisz nauczyć tabliczki mnożenia” – stwierdził Siergiejew podczas swojego wystąpienia.

Problem z nauczycielami i ideologią.

Jako jedną z przyczyn spadku jakości nauczania w szkole Siergiejew wskazał… brak ideologii, która jednoczy mieszkańców kraju. Drugim problem związany jest z nauczycielami.

„Trzeba obowiązkowo podnieść prestiż i status nauczyciela. Dlatego, że od nauczyciela zależy bardzo wiele. I praca z nauczycielami, to również zadanie dla uniwersytetów i Rosyjskiej Akademii Nauk. Staramy się to robić. Bazowe szkoły RAN to ponad 100 szkół w kraju z 32 regionów. Uważamy za konieczne, aby przyjeżdżali tam naukowcy, pracowali i towarzyszyli młodzieży” – powiedział przewodniczący RAN.

Białoruś w naukowym ogonie Europy

Podobnego zagadnienia dotknął portal Tut.by. W Białorusi 28 kwietnia wszedł w życie nowy plan finansowania programów naukowo-technicznych na lata 2021-2026. Zgodnie z nim Białoruś planuje wydać 519 mln białoruskich rubli na naukę (ok. 768 mln PLN) w tym okresie.

Według budżetu państwowego na 2021 rok jedynie 0,38% kwot zostanie przekazanych na rozwój programów naukowo-technicznych. W 2018 roku, według danych Banku Światowego Białoruś przeznaczała na naukę ok. 0,6% swojego PKB. To mniej niż Polska (1,21%) czy Rosja (0,98%), ale więcej niż Ukraina (0,47%).

Białoruś przegrywa ze swoimi sąsiadami w rankingach międzynarodowych analizujących jakość szkolnictwa wyższego (szczegóły ukazuje poniższa infografika). Źle przedstawia się również wskaźnik wysokotechnologicznego eksportu w wartości całego eksportu Białorusi. Dla liderów Europy takich jak Francja czy Irlandia wskaźnik ten oscyluje wokół 25%. W białoruskim eksporcie jedynie 4,1% to eksport produktów wysokotechnologicznych.

Źródło: TASS, Tut.by

Fot. SPB Dnevnik

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Była doradczyni Ronalda Reagana poprosiła Putina o obywatelstwo

niedz. Maj 16 , 2021
Była doradczyni amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana Suzanne Massie poprosiła Władimira Putina o nadanie jej rosyjskiego obywatelstwa. Massie uczyniła to na antenie kanału NTV. „Jeśli prezydent Władimir Władimirowicz znajdzie możliwość dać mi obywatelstwo Rosji, to będzie dla mnie zaszczytem”. W Rosji chce pozostać, aby kontynuować swoje dzieło, jakim jest zbliżenie narodów […]