Wydobycie ropy naftowej w Rosji najniższe od 9 lat

1

Spadek zapotrzebowania na ropę naftową na świecie doprowadził do zmniejszenia wydobycia tego surowca w Rosji, które spadło do najniższego poziomu od 9 lat.

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu (ciekłej formy występowania węglowodorów, która w złożu najczęściej występuje w postaci gazowej i którego wydobycie podaje się zbiorczo z ropą) w Rosji spadło o 8,6% w porównaniu z 2019 rokiem i wyniosło 512,68 mln. ton.

Wskaźnik wydobycia jest najniższy od 9 lat i zbliża się do dziesięcioletniego minimum, które w 2010 roku wyniosło 512,3 mln. ton. Średnie, dobowe wydobycie wyniosło 10,27 mln. baryłek.

Najwięksi producenci ropy naftowej w Rosji

Największym producentem „czarnego złota” w Rosji pozostaje firma Rosnieft z wydobyciem na poziomie 179,96 mln ton. Za nim plasuje się Łukoil z 73,43 mln t., Surgutnieftiegaz z wydobyciem 54,75 mln t.), Gazprom Nieft (38,92 mln t.) oraz Tatnieft (26,01 mln t.).

Co ciekawe, w 2019 roku Rosja ustanowiła również rekord w wydobyciu ropy naftowej za cały okres istnienia Federacji Rosyjskiej, wydobywając 568 mln ton ropy i kondensatu i ustanawiając średnie dobowe wydobycie na poziomie 11,25 mln baryłek na dobę.

Pandemia koronawirusa i spowodowana tym recesja na światowych rynkach zmniejszyła zapotrzebowanie na ropę naftową. Spowodowało to znaczne ograniczenie poziomu wydobycia i transportu tego surowca. W marcu doszło do zerwania umowy OPEC Plus istniejącej od 2017 roku, co doprowadziło do upadku cen ropy. Dopiero w kwietniu państwom wchodzącym w skład porozumienia udało się zawrzeć nową umowę OPEC Plus, które jednakowoż zmusiło Rosję do ograniczenia wydobycia do poziomu o 9,7 mln baryłek na dobę, od 1 sierpnia ograniczenie zostało złagodzone do 7,7 mln baryłek na dobę.

Źródło: RBC

Fot. Екатерина 9389894, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Wydobycie ropy naftowej w Rosji najniższe od 9 lat

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Andrij Jermak: Ukraina w 2020 roku stała się silniejsza

sob. styczeń 2 , 2021
Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w swoim artykule dla portalu LIGA.net ocenił, że Ukraina wychodzi z 2020 mocniejsza. Podkreśla też sukcesy kraju w walce z pandemią. Jak stwierdził Jermak, szacunki naukowców dowodzą, że dzięki wprowadzeniu na wiosnę ścisłej kwarantanny oraz kwarantanny adaptacyjnej latem udało się ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych […]
Andrij Jermak szef Biura Prezydenta Ukrainy