Wiemy, ile Rosja zarobi „ekstra” dzięki wzrostowi cen ropy

Agencja Fitch policzyła, o ile zwiększyły się dochody rosyjskiego budżetu za sprawą wzrostu cen ropy i gazu na światowych rynkach.

Według analityków dzięki wzrostowi cen surowców Rosja dysponuje 50 miliardami USD więcej niż w 2020 roku. Całościowe, rosyjskie przychody ze sprzedaży ropy mogą przynieść Kremlowi ok. 9 trylionów RUB, czyli ok. 125 miliardów USD.

Wspomniana kwota to również o 40 mld. USD więcej niż pierwotnie planowano w prognozach na 2021 rok.

Czytaj również: Putin oskarżył Komisję Europejską o rekordową cenę gazu

Jeżeli trend wzrostu cen ropy na światowych rynkach się utrzyma, to wpływy do budżetu mogą przegonić również 2019 rok. Wówczas Rosja zarobiła na sprzedaży ropy 120 mld. USD. W tym celu średnia cena za baryłkę ropy powinna otrzymywać się na poziomie nie niższym niż 45 USD za baryłkę, a cena na gaz ziemny nie powinna spaść poniżej 200 USD za 1000 m3.

Rosyjski budżet zależy od sprzedaży surowców

Pomimo licznych starań rosyjskich władz budżet Federacji wciąż w największym stopniu zależny jest od sprzedaży surowców energetycznych. Jak podkreślił analityk Fitch Dmitrij Marczenko, ta zależność będzie się pogłębiać. Wraz ze wzrostem dochodów rosyjskiego budżetu od 75-80% całości wzrostu zależeć będzie od sprzedaży ropy.

Czytaj również: Wydobycie ropy naftowej w Rosji najniższe od 9 lat

Mniej, bo od 20-25% zależeć będzie od sprzedaży gazu i to głównie od cen na czarne złoto, a nie błękitne paliwo uzależni się rosyjska gospodarka.

Źródło: RBC

Fot. Kremlin.ru

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Kijowie odbył się 23. szczyt Ukraina-Unia Europejska z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i przywódców UE

wt. październik 12 , 2021
W Kijowie odbyło się posiedzenie 23. szczytu Ukraina-UE. W szczycie wzięli udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na szczycie zostały podpisane trzy umowy stowarzyszeniowe. Przede wszystkim Ukraina i UE podpisali długo oczekiwaną umowę o „otwartym niebie”. „W końcu […]