Werdykt sądu w Londynie: w śmierć wicedyrektora Aerofłotu zaangażowana osoba trzecia

Nowe dowody wskazują, że Nikołaj Głuszkow został uduszony we własnym domu. Jego morderstwo upozorowano tak, aby wyglądało na samobójstwo przez powieszenie.

12 marca 2018 roku 68-letni biznesmen został znaleziony martwy we własnym domu w New Malden w południowo-zachodnim Londynie. Jego śmierć miała miejsce krótko po nieudanej próbie otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii za pomocą śmiercionośnego nowiczoka w angielskim Salisbury.

W początkowym etapie śledztwa śmierć Rosjanina uznano za samobójstwo, jednak zgodnie z piątkowym orzeczeniem starszej koroner Chinyere Inyama, sekcja zwłok wykazała oznaki ataku ofiary od tyłu i uduszenia. O dochodzeniu przesądziły też inne czynniki, takie jak stojąca w pionie drabina, która w przypadku samobójstw zostaje zwykle przewrócona. Jednocześnie ratownik medyczny oznajmił, że nie odnotowano urazów sugerujących długotrwałej szamotaniny, unieruchomienia czy prób obrony.

Śmierć kolejnego krytyka Kremla

Nikołaj Głuszkow w latach 90. był zastępcą dyrektora rosyjskich linii lotniczych Aerofłot i zagorzałym krytykiem Kremla. W 2000 roku trafił do więzienia pod zarzutem prania brudnych pieniędzy, a po czterech latach oficjalnie skazany na 3 lata i 3 miesiące. Został on jednak zwolniony, ponieważ odbył już tę karę w areszcie. Głuszkow uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie w 2010 roku Głuszkow otrzymał azyl polityczny. W 2017 roku podczas zaocznego procesu sądowego w Moskwie skazano go na 8 lat więzienia za defraudację ponad 120 mln dolarów funduszy Aerofłotu. W dniu śmierci miał stawić się w sądzie handlowym w Londynie.

Głuszkow przyjaźnił się z byłym oficerem rosyjskiego wywiadu Aleksandrem Litwinienką i był bliskim współpracownikiem miliardera Borysa Bieriezowskiego. Obaj zostali otruci kolejno w 2006 i 2013 roku w Londynie.

Mimo, że w ramach trzyletniego śledztwa skontaktowano się z ponad 1800 świadkami i zebrano ponad 420 zeznań, do tej pory nie wskazano konkretnych podejrzanych ani nie ustalono motywu zabójstwa.

Źródło: The Guardian, BBC
Zdjęcie: Zrzut ekranu z Youtube

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Minęło 60 lat od lotu Gagarina. Rosyjscy astronauci ISS złożyli z tej okazji życzenia.

pon. kwiecień 12 , 2021
– Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swoje życie na badanie Wszechświata – powiedzieli w opublikowanym w poniedziałek nagraniu rosyjscy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Siergiej Ryżykow, Siergiej Kud-Swierczkow, Ołeg Nowickij i Piotr Dubrow w ten sposób uhonorowali 60. rocznicę lotu Jurija Gagarina w kosmos. 12 kwietnia na całym świecie obchodzony […]