W wyborach lokalnych mieszkańcy Moskwy zagłosują elektronicznie

1

Mosgorizbirkom przygotował i wniósł projekt o głosowaniu elektronicznym w wyborach do organów miasta i lokalnego samorządu – donosi Kommersant.

W projekcie uchwały samo przeprowadzenie wyborów elektronicznych jest nazywane „eksperymentem”. Ustawa ma zostać przyjęta w 2020 roku, chociaż najbliższe wybory w Moskwie, w których mogłoby zostać wykorzystane głosowanie elektroniczne odbędą się dopiero w 2020 roku.

Jeżeli projekt zostanie przyjęty, to wybory mogłyby się odbywać na oficjalnej stronie merostwa www.mos.ru. Wniosek o głosowanie elektroniczne będzie można składać również tam, a odwołać wniosek o taką formę głosowania będzie można najpóźniej na 3 dni przed wyborami.

Przeprowadzenie głosowania ma umożliwiać system eUrzędu „Личный кабинет”. Aby móc zagłosować, obywatel będzie musiał potwierdzić wcześniej swoją tożsamość w urzędzie. W dniu głosowania otrzyma specjalny kod SMSem, który pozwoli na dostęp do biuletynu wyborczego.

Głosowanie elektroniczne może pomóc zwiększyć frekwencję na wyborach. W Rosji bardzo popularny jest zwyczaj „głosowania nogami”, czyli forma sprzeciwu wobec kandydatów poprzez odmawianie głosowania.

Rosjanie zmienią konstytucję przez Internet

Temat głosowania elektronicznego jest coraz bliższy Rosjanom, którzy przynajmniej częściowo w taki właśnie sposób mają zagłosować nad zmianami do konstytucji Federacji Rosyjskiej. Głosowanie ma się odbyć 1 lipca i na stronie https://2020og.ru/ można już rejestrować chęć oddania głosu.

W planowanych poprawkach do konstytucji znajduje się między innymi zniesienie ograniczenia liczby kadencji dla prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Kommersant

Fot. Krassotkin / CC0

One thought on “W wyborach lokalnych mieszkańcy Moskwy zagłosują elektronicznie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Iran: Czarne skrzynki zestrzelonego samolotu UIA nie zawierają ważnych informacji

pon Cze 8 , 2020
Śledztwo Iranu w sprawie zestrzelonego nad Teheranem samolotu jest „prawie zakończone”. Teheran nie wierzy, aby w czarnych skrzynkach były „jakieś ważne informacje” – donosi portal Europejska Pravda powołując się na doniesienia Al Arabiya. Zastępca ministra spraw zagranicznych Iranu Mohsen Baharvand stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że w sprawie zestrzelenia nie […]