W Rosji zanotowano najwyższy poziom inflacji od niemal 5 lat

Inflacja w czerwcu w Rosji sięgnęła 6,5%. To najwyższy poziom od prawie 5 lat. Ostatnio zanotowano go w sierpniu 2016 roku.

Rosja zmaga się z rosnącą inflacją, która z kolei przekłada się na podwyżki cen towarów w sklepach. Produkty spożywcze w czerwcu zdrożały o 7,9% w ujęciu rocznym, pozostałe produkty o 7,04%, a usługi o 3,95%. Taką informację, opierając się na danych Rosstatu podał portal Vedomosti.

Ceny produktów nie rosną równomiernie w całym kraju. Najmocniej wzrastają one w okręgu twerskim i w Sewastopolu (znajdującym się na anektowanym przez Rosję Krymie), gdzie ceny od maja do czerwca wzrosły odpowiednio o 1,3% i 1,2%. W Moskwie ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,7%, zaś w Petersburgu o 0,9%.

Jak informują Vedomosti przedstawiciel Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała podczas konferencji prasowej, że inflacja w Rosji zacznie spadać na jesieni. Cel inflacyjny na poziomie 4% powinien zostać osiągnięty w drugiej połowie 2022 roku.

Fot. Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina rozbudowuje swoją flotę

śr. lipiec 7 , 2021
Ukraińska flota rośnie w siłę. Do 2023 roku ukraińska flota zostanie wzmocniona statkami ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak poinformował minister obrony Andrij Taran podczas Konferencji Reformatorskiej Ukrainy: w 2022 roku, przy pomocy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Marynarka Wojenna Ukrainy zostanie uzupełniona kilkoma okrętami.  Czytaj również: Rosja rozbudowuje […]