W Rosji eksport usług po raz pierwszy przewyższył import

Analitycy z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie obliczyli, że w czerwcu 2021 saldo handlu międzynarodowego usługami w Rosji po raz pierwszy w tym roku stało się dodatnie.

Rosja w czerwcu wyeksportowała usługi o łącznej wartości 4,8 mld. USD, a importowała usługi o wartości 4,6 mld USD. W efekcie bilans w handlu usługami stał się dla Rosji korzystny i wyniósł 0,1 mld USD.

Wartość wyeksportowanych usług jest również o 7% większa niż w czerwcu 2020 roku. Wartość importowanych usług z kolei spada już trzeci miesiąc pod rząd (o 13%).

W strukturze eksportu usług spadł udział usług biznesowych – budowlanki, usług IT i innych do poziomu 46% całości. 1/3 stanowią usługi transportowe. Znacząco spadł udział przewozów pasażerskich, który wzrósł w czerwcu do 5% całości eksportowanych usług, ale przed pandemią dochodził do 30% całego eksportu.

W strukturze importu usług również dominują usługi biznesowe, które odpowiadają za niemal połowę (49%) całości. Usługi transportowe wynoszą 18%. Wzrósł udział zagranicznych przewozów pasażerskich i wycieczek do poziomu 12%, jednak wciąż daleko jej do przedpandemicznych 41%.

Źródło: Kommersant

Fot. Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina planuje zezwolić na mieszanie różnych rodzajów szczepionek przeciw COVID-19

pon. lipiec 26 , 2021
Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zamierza oficjalnie zezwolić na mieszanie różnych rodzajów szczepionek przeciwko COVID-19 – powiedział główny lekarz sanitarny Igor Kuzin. Według niego Ministerstwo Zdrowia podejmuje podobne decyzje w oparciu o wyniki międzynarodowych badań, rekomendacje producenta szczepionek oraz analizę podobnych doświadczeń innych krajów. „Narodowa Grupa Techniczna Ekspertów ds. Szczepień, jako główny […]