Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o sześć miesięcy

12 lipca Rada UE podjęła decyzję o przedłużeniu sankcji wymierzonych w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej o kolejne pół roku, do 31 stycznia 2022 roku.

Sankcje gospodarcze zostały nałożone po raz pierwszy 31 lipca 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. Zostały one wzmocnione we wrześniu 2014 r., a w marcu 2015 r. Rada Europejska zgodziła się powiązać czas ich trwania z realizacją porozumień mińskich.

Sankcje ograniczają dostęp do pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych UE niektórym rosyjskim bankom i firmom oraz zakazują form pomocy finansowej i usług pośrednictwa dla rosyjskich instytucji finansowych. Środki zabraniają również bezpośredniego lub pośredniego importu, eksportu lub transferu wszystkich materiałów związanych z obronnością. Sankcje dodatkowo ograniczają dostęp Rosji do pewnych wrażliwych technologii, które mogą być wykorzystywane w rosyjskim sektorze energetycznym, takich jak wydobycie i poszukiwanie ropy naftowej.

Oprócz sankcji gospodarczych UE zastosowała różnego rodzaju środki w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i miasta Sewastopol przez Rosję oraz celową destabilizację Ukrainy. Należą do nich: środki dyplomatyczne, indywidualne środki ograniczające (zamrożenie aktywów i ograniczenia w podróżowaniu) oraz szczególne ograniczenia w stosunkach gospodarczych z Krymem i Sewastopolem.

Źródło: УП

One thought on “Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o sześć miesięcy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja chce ukończyć Nord Stream 2 do końca roku: zostało 100 km

pon. lipiec 12 , 2021
Rosja spodziewa się zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 do końca 2021 r., do ułożenia zostanie ok. 100 km. Minister Energii Federacji Rosyjskiej Novak wypowiada się: „Prace trwają, nie ustały. Firmy zaangażowane w projekt kontynuują jego realizację. Mamy nadzieję, że te prace zostaną zakończone do końca roku. Wszystko zależy od […]