Trzykrotnie więcej śmierci od koronawirusa w Rosji?

Śmiertelność od koronawirusa w Rosji może być nawet trzykrotnie większa niż oficjalne statystyki. Dowody na to podsunął właśnie Rosstat.

Najnowsze dane opublikowane przez Rosstat dotyczące narodzin, zgonów, a także ślubów i rozwodów wskazują na gwałtowny wzrost śmiertelności wśród Rosjan w okresie styczeń-listopad 2020. Jak wskazują dane, bez podawania przyczyny zwiększonej śmiertelności, w Rosji zarejestrowano niemal 230 000 więcej zgonów niż w analogicznym okresie 2019 roku. Równocześnie Rosjanie podają, że koronawirus pozbawił dotychczas życia „jedynie” 70 921 mieszkańców kraju. Takie dane w wywiadzie dla kanału Rossiya24 podała Tatiana Golikowa, wicepremier Federacji Rosyjskiej.

Wśród dziennikarzy piszących o nowych rosyjskich danych znalazł się dziennikarz New York Times’a Andrew Higgins. W swoim materiale powołuje się na opublikowane przez Rosstat dane, wskazując jednocześnie, że dostęp do nich został już ograniczony. Chociaż faktycznie link osadzony w artykule w Timesie nie działa, to jednak dane zgodne z kopią zachowaną przez amerykańskiego dziennikarza można z łatwością odnaleźć na stronie (na przykład tutaj: информация о естественном движении населения в ноябре 2020 года здесь).

Ile osób zmarło od koronawirusa w Rosji?

Według analizy Amerykanina nadzwyczajnie wysoka liczba zgonów najpewniej została spowodowana właśnie przez COVID-19. Zgadzałoby się to z informacjami, które podawał wiosną Siergiej Raksza, rosyjski demograf zwolniony po oskarżeniu Rosstatu o zaniżanie statystyk śmierci spowodowanych przez koronawirusa.

Tatiana Golikowa w swoich wcześniejszych wystąpieniach przyznawała, że 81% „nadliczbowych” zgonów w Rosji zostało wywołane przez koronawirusa. To oznaczałoby, że z powodu COVID-19 zginęło w Rosji już ponad 186 000 osób.

Z czego może wynikać zaskakująco niska śmiertelność od COVID-19 w Rosji? Przede wszystkim z rygorystycznego określania przyczyny zgonu. Rosjanie uznają koronawirusa za przyczynę zgonu w momencie, gdy w wyniku autopsji właśnie ta choroba zostanie podana jako bezpośrednia przyczyna zgonu. W przypadku, gdy COVID-19 osłabił organizm ofiary, a śmierć spowodowała choroba współistniejąca, nie jest to jednoznacznie odnotowywane jako śmierć z powodu koronawirusa. Śmierci spowodowanych przez choroby współistniejące w Rosji jest znacznie mniej niż w krajach zachodnich. Widać to w prezentacji danych przez Rosstat:

– COVID-19 jako główna przyczyna śmierci. Liczba przypadków w tej grupie w listopadzie 2020 roku wyniosła 19 626;
– Uważa się, że COVID-19 jest główną przyczyną zgonów, ale potrzebne są dalsze badania medyczne, aby potwierdzić obecność wirusa. W listopadzie było 3 984 takich przypadków;
– COVID-19 był chorobą współistniejącą, wpłynął na rozwój innych chorób i przyczynił się do pojawienia się powikłań, które przyspieszyły śmierć pacjenta. W listopadzie 2020 roku odnotowano 2178 takich przypadków;
– COVID-19 był chorobą współistniejącą, ale w żaden sposób nie wpłynął na zgon pacjenta. W listopadzie było 9 857 takich przypadków.

Prezentacja danych dotyczących zgonów wywołanych przez COVID-19 w listopadzie. Tłumaczenie własne. https://rosstat.gov.ru/folder/313/document/110097

Fot. Wikimedia Commons, https://www.vperemen.com,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Siergiej Ławrow o "kolorowej rewolucji" w Białorusi. Łatuszka odpowiada

czw Gru 31 , 2020
Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji udzielił wywiadu agencji TASS, omawiając najważniejsze wydarzenia 2020 roku. Bardzo bezpośrednio wyraził się na temat zagrożenia kolorowymi rewolucjami na obszarze poradzieckim, w szczególności w Białorusi. Dziennikarze TASS w wywiadzie podsumowującym rok 2020 odnieśli się do „prób zorganizowania rewolucji, a nawet wojny” bezpośrednio przy granicach Rosji […]
Siergiej Ławrow Minister Spraw Zagranicznych Rosji zdjęcie oficjalne