Telegram liderem pobrań wśród aplikacji w Rosji

Rosjanie doceniają dzieło twórcy sieci VKontakte i masowo pobierają Telegram. W Q2 2021 komunikator był najczęściej pobieraną w Rosji aplikacją.

W drugim kwartale 2021 roku komunikator wysunął się na pierwsze miejsce pod względem liczby pobrań na rosyjskie smartfony. Wyprzedził sieć społecznościową TikTok, która spadła na drugie miejsce pod względem liczby pobrań. Trzecie miejsce zajęła aplikacja Zenly pozwalająca na lokalizowanie znajomych za pośrednictwem smartfonach.

Takie informacje można znaleźć w raporcie Top Apps & Games stworzonym przez firmę App Annie, która przedstawiła wyniki pobrań i użytkowania aplikacji mobilnych dla 8 krajów świata.

W top 10 znalazła się również rosyjska aplikacja państwowych usług cyfrowych „Госуслуги” oraz aplikacje marketplace’ów OZON.ru i Wildberries oraz platforma ogłoszeń Avito.

Pod względem spędzanego w aplikacjach czasu pierwsze miejsce niezmiennie okupuje BOOM: Music Player — muzyczna aplikacja sieci społecznościowej VKontakte. Ta najpopularniejsza rosyjska społecznościówka zajmuje drugie miejsce, a trzecie aplikacja Yandex Music.

W co grają Rosjanie na „mobilkach”?

Najwięcej pobrań w drugim kwartale tego roku zdobyła gra Fidget Toys 3D, a drugie miejsce gra Hair Challenge. Obydwie pozycje zadebiutowały w zestawieniu App Annie.Na trzecim miejscu pod względem liczby pobrań znajduje się Geometry Dash.

Wspomniane aplikacje nie są jednak największymi pochłaniaczami czasu rosyjskich użytkowników smartfonów. Na pierwszym miejscu pod względem spędzonego czasu znalazła się gra Brawl Stars. Drugie miejsce niezmiennie battle royale PUBG MOBILE, a trzecie gra RPG Hero Wars. Pozycję lidera utracił popularny Homescapes.]

Anonimowość ważna dla Rosjan

Uznawany za anonimowy i bezpieczny Telegram jest jednym z głównych komunikatorów w państwach byłego ZSRR. Ostatnio, za sprawą zmian w regulaminie komunikatora Whatsapp zyskał na popularności również na Zachodzie, szanując prywatność swoich użytkowników.

O aplikacji stało się głośno za sprawą kanałów, które pozwalają publikować obszerne informacje i multimedia oraz zbierać audytorium. To właśnie kanały w Telegramie były jednym z głównych środków komunikacji oraz narzędzi wykorzystywanych przez opozycję podczas zeszłorocznych protestów w Białorusi.

Twórcą aplikacji Telegram jest programista Pavel Durov, nazywany czasem rosyjskim Markiem Zuckerbergiem. W 2006 roku założył sieć społecznościową VKontakte, która stanowiła odpowiedź na popularnego Facebooka. W kwietniu 2014 stracił kontrolę nad firmą, która w jego opinii została przejęta przez ludzi związanych z Władimirem Putinem. Jak stwierdził sam Durov na pomysł stworzenia anonimowego komunikatora wpadł w 2011 roku, gdy do jego domu przychodzili żołnierze rosyjskiego specnazu. Aplikacja została uruchomiona 14 sierpnia 2014 roku.

Źródło: Raport Top Apps & Games, Wikipedia

Fot. CC 2.0 Desiree Catani.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja zorganizuje manewry wojskowe na granicy z Afganistanem

pon Lip 19 , 2021
Rosja, Uzbekistan i Tadżykistan mają wspólnie wziąć udział w manewrach na tadżyckim poligonie Harb-Maidon. Poligon znajduje się 20 kilometrów od granicy z Afganistanem. Manewry odbędą się między 5 i 10 sierpnia. Poinformował o tym dowódca wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego, generał-pułkownik Aleksandr Lapin. „Na początku sierpnia na poligonie Harb-Maidon weźmiemy udział […]
Rosja manewry wojskowe Afganistan