Szczepionka Sputnik pojedzie na Węgry

Rosyjska szczepionka Sputnik V na COVID-19 pojedzie na Węgry. To pierwsze państwo w Unii Europejskiej, które zdecydowało się na zakup rosyjskiego preparatu.

Szef rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia Michaił Muraszko potwierdził, że strona węgierska podpisała kontrakt z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich na zakup rosyjskiej szczepionki. Miało to miejsce podczas spotkania z Peterem Szijjarto, ministrem spraw zagranicznych Węgier.

Jak informuje agencja TASS, szef węgierskiej dyplomacji odwiedził instytut im. Gamageli, w którym powstawała szczepionka, a także „zapoznał się z badaniami klinicznymi dotyczącymi preparatu, przeprowadzonymi na terytorium Rosji”.

3 dostawy Sputnika na Węgry

Pierwsze partie „Sputnika V” trafiły na Węgry w grudniu celem zbadania ich przez odpowiednie służby po stronie węgierskiej.

Rosyjska szczepionka będzie dostarczana na Węgry w 3 etapach, ministrowie nie wskazali jednak dokładnie kiedy to nastąpi. Szijjarto zapewniał, że strona węgierska zapoznała się dokładnie z preparatem i procesem jego przygotowywania, a Narodowy Instytut Farmacji i Bezpieczeństwa Żywności Wegier zaakceptował jego stosowanie. Zostanie on tym samym dopuszczony do sprzedaży na rynku węgierskim.

Czym jest szczepionka Sputnik-V?

Rosyjski preparat został opracowany jako pierwszy na świecie, o czym poinformował w sierpniu prezydent Władimir Putin. Jej przyjęcie spotkało się z krytyką, gdyż w momencie jej przyjęcia do wykorzystywania nie przeszła ona jeszcze trzeciej fazy badań klinicznych. Rosji zarzucano, że wprowadzając ją do stosowania przeprowadzi „wielki eksperyment populacyjny” na własnych obywatelach.

Sputnik bazuje na adenowirusach, a więc takich rodzajach wirusa, które nie mogą się namnażać. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie szczepionki (https://sputnikvaccine.com), jej skuteczność według rosyjskich badań wynosi 91,4%, a w przypadku ciężkiego przechodzenia koronawirusa 100%.

Rosjanie chwalą się, że już 50 krajów wyraziło zainteresowanie zakupem Sputnika. Spośród sąsiadów Polski preparat jest stosowany w Białorusi, gdzie niedawno zaczęto szczepienia.

Koronawirus w Rosji

Pandemia koronawirusa mocno dotknęła Rosję, która plasuje się na 4 miejscu pod względem liczby zainfekowanych na świecie. Według informacji rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia zanotowano tam 3 677 352 infekcji.

Źródło: TASS

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosjanie wyszli na protesty. Jaki jest plan Aleksieja Nawalnego?

pon. styczeń 25 , 2021
W sobotę 23 stycznia Rosjanie wyszli na protesty, okazując wsparcie zatrzymanemu w ubiegłą niedzielę Aleksiejowi Nawalnemu. Równocześnie film „Pałac dla Putina” obejrzały w ciągu tygodnia ponad 83 miliony osób. Co próbuje osiągnąć Nawalny? Media i organizacje pozarządowe podają informacje o kilku tysiącach zatrzymanych (na moment pisania tego tekstu organizacja ОВД-Инфо […]
Kadr z filmu Pałac dla Putina Aleksieja Nawalnego