Rosja chce wprowadzić u siebie Dzień Ojca

Rosyjski mężczyzna w historycznym stroju wojskowym.

Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej wniosło do konsultacji społecznych projekt zakładający wprowadzenie w Rosji Dnia Ojca.

Projekt prezydenckiego rozporządzenia został skierowany do konsultacji społecznych. Jeśli wejdzie w życie, to Rosjanie zaczęliby obchodzić Dzień Ojca w trzecią niedzielę października. Nie będzie to zatem dodatkowy dzień wolny, jednak ma na celu „zwiększenie społecznego znaczenia ojcostwa we wzmacnianiu instytucji rodziny i wychowania”, jak czytamy w dokumencie, który cytuje portal Vedomosti.ru.

Czy projekt nowego święta wejdzie w życie? To całkiem prawdopodobne, bo nie przynosi szczególnych uszczerbków dla gospodarki, a ma duże poparcie społeczne. Za wprowadzeniem święta ku czci ojców, według badań z 2017 roku, było 62% obywateli. 44% wyraziło przekonanie, że takie święto skłoni ich do myślenia o wartościach rodzinnych. 39% uznało, że wprowadzenie Dnia Ojca w Rosji zmotywuje ich do spędzania czasu z rodziną.

Ojcowie w Rosji pilnie potrzebni

Koncepcja wprowadzenia w Rosji Dnia Ojca jest w dodatku zgodna z rosyjską strategią polityki rodzinnej. Dokument przyjęty przez rząd w 2014 roku zakłada pozytywną propagandę odpowiedzialnego ojcostwa. Celem rządu jest również zaangażowanie mężczyzn w sprawy rodzinne i wychowywanie dzieci.

Ojcowie w Rosji, w przeciwieństwie do matek nie mają własnego święta. To drugie, w cześć matek wprowadzono jeszcze za rządów Borysa Jelcyna.

W Rosji, według spisu powszechnego z 2010 roku, co dziesiąte gospodarstwo domowe (dokładnie 11,72%) prowadzone było wyłącznie przez kobietę wychowującą dzieci bez ojca. Z kolei rodzin gdzie ojciec wychowuje dzieci bez udziału matki było 1,27%. Według danych przedstawionych w 2017 roku przez Annę Kuzniecową — pełnomocnik praw dziecka przy prezydencie około 5 mln rodzin spośród 17 mln to rodziny z samotnymi matkami.

Źródło: Vedomosti.ru

Fot. Dmitrii Bardadim from Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Pięć krajów przystąpiło do decyzji UE o przedłużeniu sankcji za aneksję Krymu

śr. lipiec 28 , 2021
Norwegia, Macedonia Północna, Albania, Ukraina i Gruzja przystąpiły do ​​decyzji Unii Europejskiej o przedłużeniu sankcji wobec Rosji nałożonych przez aneksję Krymu. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie Rady UE 27 lipca. W oświadczeniu stwierdzono, że Unia Europejska „odnotowuje to zobowiązanie i przyjmuje je z zadowoleniem”. Kreml nie skomentował jeszcze oświadczenia. Wcześniej […]