Putin u władzy do 2036 roku? Nowa uchwała wchodzi w życie

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę, która ostatecznie unieważnia jego poprzednie kadencje i pozwala mu pełnić funkcję głowy państwa przez kolejne 15 lat.

Do tej pory konstytucja zabraniała piastowania tego urzędu dłużej niż przez dwie kadencje. Jednak w zeszłym roku Putin zaproponował jej nowelizację, którą większość Rosjan poparła podczas ogólnokrajowego głosowania.

Z kolei 24 marca Duma Państwowa zatwierdziła poprawki do ordynacji wyborczej w trzecim czytaniu, w tym ustawę ,,zerującą” kadencje i likwidującą klauzulę ,,z rzędu”. Dodatkowo nowa uchwała zakłada, że prezydenci wybrani przed 2020 rokiem nie zostaną objęci dotychczasową zasadą. W konsekwencji 68-letni przywódca będzie mógł startować w wyborach w 2024 i 2030 roku.

Władimir Putin został po raz pierwszy wybrany na prezydenta Federacji Rosyjskiej w 2000 roku. Pełnił to stanowisko do 2008 roku, po czym zastąpił go Miedwiediew, sam obejmując tekę premiera. Po czterech latach powrócił do swojej pierwotnej funkcji i obecnie sprawuje drugą sześcioletnią kadencję do 2024 roku.

Źródło: Радио Свобода, Echo Moskwy, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Zdjęcie: Twitter

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruska wyrzutnia rakiet wjechała w dom. Na szczęście nikomu nic się nie stało

pon. kwiecień 5 , 2021
W poniedziałek 5 kwietnia białoruski system rakietowy Toczka U wjechał w dom mieszkalny w jednej ze wsi w obwodzie mohylewskim na Białorusi. Mieszkająca w nim 85-letnia gospodyni cudem ocalała – informuje portal Tut.by. Resort obrony Białorusi podaje, że do zdarzenia doszło nad ranem podczas przemieszczania dywizjonu rakietowego na poligon. Dodano, […]