Spotkanie Putina i Łukaszenka w Moskwie: o czym rozmawiali?

1

11 marca w Kremlu odbyło się spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Samo spotkanie trwało ponad 3 godziny. Rozmowa została opublikowana na oficjalnym portalu Kremla.

Rosja i Białoruś przeżyją

Na początku rozmów prezydent Rosji pogratulował Aleksandrowi Łukaszence udanego przeprowadzenia Referendum w sprawie zmiany konstytucji. Władimir Władimirowicz także jest przekonany, że Białoruś i Rosja pokonają wszystkie trudności związane z sankcjami Zachodu. 

Czytaj również: Nowa konstytucja Białorusi. Co zmieni się w kraju?

Prezydent Rosji wspomniał również, że w negocjacjach z Ukrainą udało się osiągnąć pewne pozytywne zmiany, a same negocjacje odbywają się teraz prawie codziennie.

Ukraina planowała atak na Białoruś

Łukaszenka podczas spotkania powiedział, że Ukraina planowała uderzyć nie tylko na Donbas, ale także na wojska białoruskie i rosyjskie, które w tym czasie były na ćwiczeniach wojennych. Tym samym białoruski przywódca uzasadniał potrzebę rosyjskiego ataku na terytorium Ukrainy, w tym ataku przeprowadzanego z terytorium samej Białorusi.

– Zaraz pokażę, skąd przygotowywał się atak na Białoruś. Gdyby sześć godzin przed operacją nie doszło do ataku prewencyjnego na pozycje [4 pozycje] [ … ] zaatakowaliby nasze wojska, Białorusi i Rosji. Dlatego to nie my rozpoczęliśmy tę wojnę, mamy czyste sumienie.

 „Świństwo” Zachodu wobec Białorusi i Rosji

Środki, które obecnie podejmują kraje zachodnie z powodu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, Łukaszenka nazwał świństwem:

– Dlaczego świństwo? Ponieważ to wszystko jest nielegalne, jak oni lubią mówić, to wszystko jest nielegalne, z naruszeniem wszystkich umów międzynarodowych i traktatów, do których zarówno oni, jak i my – w części [umów] – dołączyli.

Prezydent Białorusi nazwał sankcje czasem możliwości.

– Jestem człowiekiem sowieckim, Pan też jest z okresu sowieckiego – zawsze byliśmy wtedy pod sankcjami i normalnie żyliśmy i rozwijaliśmy się. Tylko ze względu na obecną sytuację, co nawet nie jest związane z sankcjami, po prostu nie minęło dużo czasu, nasi ludzie się tym zaniepokoili.

Plan antysankcyjny

Ponadto Aleksander Łukaszenka zaproponował plan antysankcyjny. Według prezydenta Białorusi do walki z konsekwencjami sankcji należy zaangażować kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

– Uwierzcie mi, dodając te rynki, za miesiąc zapomnimy o tym, że mamy sankcje. Musimy spotkać się w Moskwie, usiąść przy stole negocjacyjnym i uzgodnić: sprzedamy wam to, wy nam – tamto. I budujemy naszą wspólną politykę gospodarczą.

Zdjęcie: BelTA

One thought on “Spotkanie Putina i Łukaszenka w Moskwie: o czym rozmawiali?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosjanie po raz kolejny sięgnęli po zakazaną broń. Tym razem na Ukraińców spadły pociski fosforowe

niedz. mar 13 , 2022
W sobotę na Ukraińców z obwodu ługańskiego niedaleko miejscowości Popasna miały spaść pociski fosforowe. O użyciu przez Rosjan pocisków fosforowych napisał w mediach społecznościowych zastępca komendanta policji w Popasnej w obwodzie ługańskim. „Popasna. Użyto pocisków fosforowych. Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła” – napisał na Facebooku Ołeksij Biłoszycki. Dodał też zdjęcia wybuchających […]
%d bloggers like this: