Powrót Rosji do G7. Trump na tak, Trudeau się sprzeciwia

W sobotę 30 maja prezydent Donald Trump zasugerował, że Rosja powinna zostać zaproszona na szczyt G7. Premier Kanady Justin Trudeau uznał to za nieakceptowalne.

Trudeau twierdzi, że brak szacunku i naginanie międzynarodowych reguł i norm było powodem wykluczenia Rosji z grupy G7 i z tego powodu pozostanie ona poza grupą.

W przypadku, gdyby Rosja została zaproszona przez Trumpa do powrotu na łono G7, weto zapowiedziała już nie tylko Kanada, ale również Wielka Brytania. Londyn nie sprzeciwia się otwarcie zaproszeniu Władimira Putina w charakterze gościa.

Rosja została zawieszona w prawach członka grupy po aneksji Krymu w 2014 roku. Donald Trump zasugerował niedawno, że grupa G7 powinna zostać poszerzona o 4 dodatkowe państwa – Rosję, Indie, Australię i Koreę Południową.

Szczyt grupy G7 odbędzie się we wrześniu. Został przełożony z końcówki czerwca ze względu na pandemię koronawirusa.

Źródło: Politico

Fotografia: White House / Public domain

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruś i Ukraina zyskają dostęp do Bałtyku przez Mierzeję Wiślaną

śr Cze 3 , 2020
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapowiedział, że Białoruś i Ukraina uzyskają dostęp do mórz międzynarodowych przez Polskę. Ma to umożliwić budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Zdaniem Szczerskiego budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest zgodna z koncepcją Trójmorza. Dałaby szansę wschodnim sąsiadom Polski na uzyskanie alternatywnego dostępu do wód […]